Sputnik V için ‘bulk’ çözümü

Sputnik V için ‘bulk’ çözümü

Aşı tedariğinin önümüzdeki iki ay için eforlaştığını açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu sualin çözümü için Türkiye’de imali tasarlanan Rus aşısı Sputnik V’e ‘bulk’ çözümü geliştirdi. Rus aşısının…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Çok yakında Sputnik V aşısının devreye gireceğini” söylemesinin ardından gözler bu aşıya çevrilmişti. İngiltere’de geliştirilen Oxford/AstraZeneca ve Belçika’nın Janssen aşısına eş biçimde koronavirüsün ufak bir parçasını bedene taşımak için hasarsız hale getirilen grip virüsünü kullanan Sputnik V, ülkelerin aşı tedariğinde zorlandığı bir civarda ehemmiyetli bir seçenek olarak duruyor. Çok düşük sıcaklıkta gizleme gerekliliği bulunmadığı için dağıtımı daha basit olan ve rakiplerine mukayeseyle 10 dolarlık yaftasıyla görece ucuz olan aşıya dünya çapında 57 ülke kullanım onayı verdi. Son olarak Mısır, senede 40 milyon dozluk imal için Rusya ile uyuşmaya vardı. Almanya ve Fransa, Rusya ile ortak imal mevzusunda liderler seviyesinde teşebbüste bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın evvelki gün aşı tedarikinin önümüzdeki iki ay için eforlaştığını açıklamasının ardından uslarda “Sputnik V ne zaman devreye girecek?” suali oluştu.

ŞİŞELENMEDEN GELEBİLİR

Aşı sualin çözümü için önümüzdeki aylarda Türkiye’de imali yapılacak Rus aşısı Sputnik V’e ‘bulk’ çözümü getirildiği bilindi. Rus aşısının Türkiye’de imalinden evvel, Mayıs ayında ‘bulk’ olarak getirilmesi, şişelenip yurttaşa süratle uygulanması tasarlanıyor. Aşıların ‘bulk’ biçiminde olmasının aşılama süratini artıracağı da yetkili makamların ele aldığı mevzular arasında. ‘Bulk’ aşıların ufak tanklarda sevk edilmesi demek ve yeniden 2-8 derece korunarak ülkeye ulaşıyor. Türkiye’de dolum yapabilecek çok rakamda şirket var. COVID’den evvel de bir hayli ilaç şirketi aşı ve ilaç dolumlarını zaten Türkiye’de yapıyordu.

NE KADAR AŞI GELDİ

Çin aşısı Sinovac’ta ise ikinci dozda mesele olmadığı ancak ilk doz için aşı bulunmadığı belirtilirken, sualin Çin hükümetinin daha fazla aşı yollamak istememesinden kaynaklandığı bilindi. Şimdiye kadar ülkeye takribî 30 milyon doz Sinovac, 5 milyon 300 bin doz BioNTech aşısı geldi. Toplam 22 milyon 400 bin şahsa aşı uygulandı. Bunların 13 milyon 600 bini ilk doz, 8 milyondan aşırısı da ikinci doz olarak açıklandı. Sinovac ile 100 milyon doz aşı kontratı yapılırken, bu sayı BioNTec’de haziranda gelecek biçimde 30 milyon olarak açıklanmıştı. Bakan Koca Sputnik V için 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere uyuşma imza atıldığını duyurmuştu.