Srebrenitsa’da Fatma Nine kazandı

Srebrenitsa’da Fatma Nine kazandı

Sırpların Srebrenitsa kırımında eşi dahil ailesinin büyük çoğunluğunu kaybeden Fata Orloviç, evinin bahçesine firari inşa edilen kiliseye karşı 11 yıldır devam eden hukuk gayretini kazandı.…

Eşini ve ailesinden 22 şahsı Srebrenitsa Kırımı’nda kaybeden 79 yaşındaki Fata Orloviç Fatma Nine, Sırplar’ın evinin önüne inşa ettiği Ortodoks kilisesine karşı başlattığı hukuk savaşını kazandı. AİHM’nin de haklı bulduğu Fata Orloviç’in evinin önündeki kilise dün iş cihazlarıyla yıkıldı.
Srebrenitsa’da Fatma Nine kazandı
Fata Orloviç, 1992-1995 seneleri arasındaki iç savaştan evvel Srebrenitsa yakınlarındaki Konjevic Köyü’nde eşi ve 7 çocuğuyla beraber yaşıyordu. Savaşta eşi ve ailesinden 22 birey can verdi. Fata Orloviç çocuklarını da alarak Srebrenitsa’yı terk etmek zorunda kaldı. Çocuklarından kimileri Amerika Birleşik Devletleri’ye göçtü ancak Fata Orloviç doğduğu toprakları vazgeçmek istemedi. 1999’da yine köyüne dönen Fata Orloviç virane haldeki evinin bahçesine Sırplar tarafından kilise yapıldığını gördü.

BOYUN EĞMEDİ

Yerel duruşmalarda kilisenin devrilmesi için davalar açan Fata Orloviç, kendisine öneri edilen parayı kabul etmedi.
11 senelik süreçte bir hayli tehdide maruz kalan Fatma Nine, bunlara boyun eğmedi. Yerel duruşmalardan netice alamayınca da mevzuyu Avrupa İnsan Hakları Duruşması’ne AİHM taşıdı. AİHM, 2019’da aldığı kararla Fata Orloviç’in haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve kilisenin devrilmesini istedi.

EN SONUNDA YIKILDI

Fata Orloviç’in senelerdir uygulanması için peşinden koştuğu tahrip kararı dün yaşama geçti. Belediye takımları iş cihazlarıyla kiliseyi devirdi. Orloviç, yaptığı açıklamada, uzun seneler devam eden direnişten yorulduğunu ifade ederek, “Çok şükür bugünleri de gördük. Benim için güç bir gün. Herkes kendi hakkını arıyor. Ben de arıyorum. Devrilmesini istemezdim ama böyle olması gerekiyordu” dedi. Karardan memnuniyeti dile getiren Orloviç, “Artık rahatça bahçeye çıkıp kahvemi yudumlayabilirim” diye konuştu.