Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu

Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu

Çift Oscarlı rejisör Steven Spielberg, uzun kariyerinin ilk müzikalini geçtiğimiz sene yaptı. 1961 imali “West Side Story”yi yine açıklayan rejisör, neden bu defa müzikal sürüklediğini Barbaros Tapan’a

1961 imali “West Side Story” Batı Yakası’nın Öyküsü filmi, sinema dünyasından evvel müzikal olarak 1957 senesinde sahnelendi. Film çıktığı yarıyılda büyük bir yankı uyandırmış, sonrasında bir hayli defa müzikal şov olarak sergilenmişti. 20’den fazla Grammy Mükâfatı ve Yüksekokul Mükâfatı ile zaferi ispatlandı. 2021 senesinde yeni bir versiyonu beyazperdede sinema sevle buluştu. Bu defa rejisör koltuğunda rejisör, üretimci ve senaryocu Steven Spielberg vardı. İlk defa bir müzikal yapan Spielberg, Barbaros Tapan’ın sorularını cevapladı.

Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu

* 50 seneden fazla oldu, fantastik filmler çektiniz ama sizin için de hâlâ ilkler var. İlk defa müzikal yaptınız. Buna nasıl karar verdiniz?
- Daha evvel hiç müzikal yapmadım ama hep müzikal yapmak istemiştim. Sanırım seneler süresince farklı filmlerimle bir hayli farklı ziyaret verdim. ‘Hep yapmak istediğin ve hiç yapmadığın şey nedir’ diye bana sorulduğunda, her zaman buna ‘müzikal’ diyerek yanıt verirdim. Hollywood’un şimdiye kadar ürettiği tüm müzikalleri gördüm, bugün yapılan modern müzikallere hep ilk gidenlerdenim. Müzikal formatından hoşlanıyorum. Ve performans sanatçılarının bir müzikalde olmak için, hak kazanmak için sarf ettikleri mücadeleyi seviyorum. Natürel ki rol yapabilmeleri gerekiyor ama aynı zamanda dans edebilmeleri ve şarkı söyleyebilmeleri de gerekiyor. Ve daha evvel bu son iki kategoride hiçbir şey yapmamıştım. Tek bir sahne dışında. Karımla tanıştığım “Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı” filmi, Danny Daniel’in koreografisini yaptığı bir dansla başlamıştı.

Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu

ÇOCUKKEN İZLEDİĞİM İLK MÜZİKALDİ

* “West Side Story” kadar iyi öğrenilen ve beğenilen bir müzikali yine hayal etmeye karar vermek oldukça iddialı…
- Annem ve babam orijinal Broadway gösterisinin asıl kaydı olan 1957 Broadway albümünü satın aldığında 10 yaşındaydım. Yaşamıma giren ilk müzikal için büyük bir tutku sezmiştim. Bu gerçekten dinlediğim ilk müzikaldi. İki hafta içinde tam şarkıları ezberlemiştim. Sonrasında Robert Wise 1961’de, Jerome Robbins’le beraber idarediği filmiyle çıktığında bunun bir şaheser olduğunu düşündüm. Şimdiye kadar ekrana konan en büyük müzikallerden biriydi. Ve yeniden aynı zamanda, aradan 60 sene geçmesine ve binlerce defa sahnelenmesine karşın hâlâ benim için kavgasız en iyi müzikal... Benim için, tahtalara monte edilmiş en büyük Broadway müzikalidir, değişik gözde müzikalim “Porgy ve Bess” hariç, ki bu ilk büyük Amerikan operasıdır. Bu surattan “West Side Story”yi ilk müzikalim olarak seçmek benim için güç olmadı. Dostlarımı çılgın olmadığıma, tüm marifetlerimi kaybetmediğime ikna etmek benim için güçtü. Çok az insan beni bu mevzuda destek ver. Bunu yapmamda beni destekleyen insanlardan biri karım Kate ile Kristie Macosko ve Tony Kushner’dı.

Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu
Filmin başrollerini Ansel Elgort ve Rachel Zegler paylaşıyor.

* Bestekar Stephen Sondheim henüz yaşamdaydı siz bunu asıllaştırırken ve yanınızdaydı. Ve Latin sanatçıların, Latin kişilikleri canlandırması mevzusunda çok istekliydi. Bunun sizin için neden ehemmiyetli olduğundan bahsedebilir misiniz?
- En başından beri bunu istedik. İşimin, 1960’ta yapılan yanlışları, kültürel kusurları ya da bakımsızlıkları düzenlemek olduğunu söylemiyorum. Bu benim işim değildi. Kararları için hiçbir mesullük almıyordum ve 1960’lardaki kararlarını korunmuyor ya da karşı çıkmıyordum. Yalnızca bugün ve bu yaşta, bir Latin oyuncu kadrosu olmadan “West Side Story” yapmanın anlamsız olacağını söylüyordum. Bu koşuldu.

* Peki, bunun sizin için son müzikal olmadığını zannedebilir miyiz? Daha aşırısı olacak mı?
- Hayır, asla ‘asla’ deme ama başka bir müzikal yapmayı tasarlamıyorum. Başka Bir Deyişle, gelecekte ne olacağını söylemiyorum ama şu anda kendimi hayal dahi edemiyorum. “West Side Story”den, herkesin buna olan katkılarından dolayı çok hoşnudum. İşimden hoşnudum. Tony Kushner’ın senaryoyu dönüştüren, derinleştiren ve günümüzün meseleleriyle çok daha ilgili hale getiren senaryosunu çok seviyorum. Ama uzun, çok uzun bir müddet rejisör olarak başka bir müzikal yapmayı hayal dahi edemiyorum. Bir Western bulsam iyi olur. Değil mi? Bunu şimdi yapsam iyi olur.

Steven Spielberg: Bu müzikal kariyerimin en keyifli deneyimi oldu
Filmde "Anita" rolünü canlandıran Ariana DeBose, en iyi destekçi kadın oyuncu Oscar'ını kazandı.

MUTLULUKTAN SETİN ÇEVRESİNDE ZIPLADIM

* Bu tecrübenin, sahip olduğunuz değişik tecrübelere mukayeseyle nasıl olduğunu merak ediyorum.
-Sanırım insanlar ne zaman iyi süre geçirdiğimi kavrayabilir. Zira şarkı söylemeye başlarım, oysa ki şarkı söyleyemem! Şarkı söyleyememem ya da dans edememem umurumda değil, setin çevresinde zıplamaya ve tüm bunları nasıl yapacağımı öğreniyormuşum gibi davranmaya başlıyorum. Ve bana gülmemeleri ya da beni utandırmamaları ve hepimizin şarkı, dans, müzik ve oyunculukla kendimizi ifade etme ruhu içinde olmamız, bana bunun “E.T.”den beri film yaptığım en hoş zamanlardan biri olduğunu gösterdi. Aynı zamanda “Er Ryan'ı Kurtarmak”dan beri de...
Bu film ne kadar şiddetli olursa olsun, Ryan’ın setinde yaratıcı bir enerji vardı, netlikle "E.T."de olduğu gibi, çok daha izole etilmiş, ama çok dürüst bir biçimde, kariyerimin en sevinçli tecrübelerinden üçü olarak belleğimin ön saflarında kaldı.