Stoltenberg'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: 'Önemli bir NATO müttefiki olduğunu hatırlamamız önemli'

Stoltenberg'den dikkat çeken Türkiye açıklaması: 'Önemli bir NATO müttefiki olduğunu hatırlamamız önemli'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye’nin ehemmiyetli bir NATO bağlaşığı olduğunu andırmamız ehemmiyetli. Haritaya şöyle bir baktığımızda topraklarının ehemmiyetini, büyüklüğünü ve…

Stoltenberg, NATO, Alman Dış İlişkiler Konseyi ve Bookings Institution ortaklığıyla tertip edilen oturuma video konferans usulüyle katıldı.

NATO’nun 2030 vizyonunu açıklayan Stoltenberg, bir sual üzerine Türkiye’nin Kuzey Atlantik İttifakı için ehemmiyetine değindi.

Stoltenberg, şunları söyledi:

"Türkiye’nin ehemmiyetli bir NATO bağlaşığı olduğunu andırmamız ehemmiyetli. Haritaya şöyle bir baktığımızda topraklarının ehemmiyetini, büyüklüğünü ve aynı zamanda Irak ve Suriye’ye hududu olan tek NATO ortağı olduğunu fark edebiliriz. Türkiye’nin altyapısı ve havaalanları DEAŞ ile çabada aşırısıyla ehemmiyetliydi."

Türkiye'nin DEAŞ’a karşı küresel ortak yönetimde ehemmiyetli bir rol oynadığının altını çizen Stoltenberg, "'Güney semtimizi' süreklileştirmek için NATO abonesi Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Stoltenberg, Türkiye'nin aynı zamanda muhacir ve mülteci krizi için de kritik konumda bulunduğunu hatırlattı.

NATO içerisindeki değişiklikler ve ihtilafları aşmak için İttifak’ın ehemmiyetli bir platform olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de çatışmayı önlemek için kurulan mekanizmanın bunun en ehemmiyetli misali olduğunu belirtti.

Stoltenberg, "Bu çok büyük bir şey zira bu cins tansiyonlar gerçekten riskli vaziyetlere ve hasarlara yol açabiliyor." dedi ve son aylarda Doğu Akdeniz'de tansiyonun eksilmesinden memnuniyet dinlediğini kaydoldu.