Suç çetelerine en kapsamlı operasyon! Truva atı ile çökerttiler

Suç çetelerine en kapsamlı operasyon! Truva atı ile çökerttiler

FBI ve Europol’un yanı gizeme 18 ülkenin katıldığı dev harekâtta 800’den fazla birey nezaretine alındı, 1.2 milyar TL kıymetinde nakit ve tonlarca uyuşturucu ele geçirildi. Çeteler, ANOM isimli…

Amerikan Federal Soruşturma Ofisi FBI tarafından idarenen ve ilk adımı 18 ay evvel atılan işlem kapsamında kabahat teşkilatları saklı casuslarca parolalı bir haberleşme sistemi olan ANOM’u kullanmaya teşvik edildi. 100’den fazla ülkede 300 ayrı kabahat teşkilatı tarafından kullanılmaya başlanan ve 12 bin telefona indirilen truva atı eşi uygulama, polise toplam 27 milyon saklı iletiyi izleme ve kaydetme imkânı verdi. Avustralya medyasına göre ANOM’un kabahat çetelerinde yaygın olarak kullanılmasında Avustralyalı Hakan Ayık ehemmiyetli rol oynadı.

MERKEZ ÜSSÜ AVUSTRALYA

Evvelki gün eşzamanlı olarak düğmeye basıldı ve başta Avustralya olmak üzere iki gün süresince tertip edilen çok sayıda baskın ile çete aboneleri tek tek tutuldu. Yalnızca Avustralya’da, ülke çapında 4 binden fazla polisin katıldığı harekâtlarla 224 birey hapsedildi. Polis, bu şahıslar arasında TV gösterileri “Ninja Warrior” ve “The Bachelorette” müsabakacılarının da olduğunu açıkladı. Ayrıca McLaren ve Lamborghini marka spor arabalar, Rolex saatler ile çok sayıda silaha el konuldu. Bu, ülke tarihindeki en büyük polis baskını olarak kayıtlara geçti. Avustralya Federal Polis Şefi Reece Kershaw, ANOM ile “senelerce ceplerinde oldukları çete azalarının” yalnızca uyuşturucu, şiddet ve masum insanların öldürülmesinden bahsettiklerini; kuşkuluların Asya, Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerinde uyuşturucu ticareti yaptıklarını anlattı.

Suç çetelerine en kapsamlı operasyon Truva atı ile çökerttiler


HAPSETME DALGASI

İşlem kapsamında Yeni Zelanda polisi 35 şahsı nezaretine aldı, 900 ayrı kabahatle itham edilen şahıslara ait milyonlarca Euro kıymetinde nakit paraya el konuldu. Almanya’da polis 100’den fazla daire, ambar ve işyerinde arama yaptı, 70 bireyin hapsedildiği bildirildi. İsveç’te hapsedilenlerin sayısının 70, Hollanda’da ise 49 olduğu açıklandı. Bu ülkeler dışında Danimarka, Estonya, Finlandiya, Kanada, Litvanya, Norveç, İskoçya, İngiltere, Macaristan ve ABD’de de nezaret dalgaları yaşandı.

12 TON UYUŞTURUCU

FBI, truva atına eş usulle yürütülen işlem ile sadece uyuşturucu çetelerinin çökertilmediğini, yasaklanan çok sayıda cinayet ile 100’den fazla bireyin hayatının kurtulduğunu açıkladı. Toplam 6 ton kokain, 4 ton esrar ve 2 ton meth ile 141.5 milyon dolar 1.2 milyar TL ele geçirildi.

‘HAKAN AYIK ÖNAYAK OLDU’ İDDİASI

Suç çetelerine en kapsamlı operasyon Truva atı ile çökerttiler

Avustralya medyasına göre casusların ANOM uygulamasını tanıttığı şahıslar arasında Türkiye’de yaşadığı iddia edilen ve Avustralya’da uyuşturucu firariciliğinde ehemmiyetli rol oynadığından şüphelenilen Hakan Ayık da bulunuyordu.

Avustralya polisi, ANOM’un yayılmasında sanki ‘influencer’ gibi çalışan Ayık’ın öğrenmeden “meslektaşlarına tuzak kurduğunu”, bu sebeple hayatının riskte olduğunu, teslim olmasını istedi. Avustralya ve Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Ayık’ın Avustralya medyasında şubatta İstanbul’da çekildiği iddia edilen görüntüleri ortaya çıkmıştı. Ayık’ın 2010’da Avustralya’dan kaçtığı belirtiliyor.

ANOM NASIL YAYILDI?

- 2018 senesinde FBI tarafından geliştirilen ANOM isimli parolalı iletileşme uygulaması, 18 ay evvel dünya çapında kabahat çetelerine sızan saklı casuslarca yayıldı.

- ANOM dışında her türlü irtibata kapatılan özel telefonlar, çetelere 10-17 bin TL maliyet yaftasıyla satıldı.

- Uygulamanın tehlikesiz olduğunu sanan çete aboneleri uyuşturucu nakliyelerinin resimlerini paylaşacak kadar ileri gitti.