Suikast timine baskın

Suikast timine baskın

MİT ve İstanbul Emniyeti, geçmişte bir hayli misyonda görev yapmış bir İsrailli diplomatın eşi ile İsrailli turist gruplarına atak hazırlığında oldukları iddia edilen 5 İranlıyı nezaretine aldı. Beyoğlu’ndaki

İstanbul - Tel Aviv hattında aksiyon filmlerini aratmayan harekât 15 Haziran’da yapıldı. İddialara göre, İsrail saklı servisi İsrail Gizli Haber Alma Örgütümilattan Önce, turist olarak İstanbul’a gelen bazı yurttaşlarının takip edildiği bilgisini MİT’le paylaştı. MİT de turist grubunu takibe aldı. İsrailli turistleri takip edenler yalnızca saklı servis çalışanları değildi. İranlı bir grup da peşlerindeydi ve turistlerin kaldığı Beyoğlu’ndaki otelde konaklıyorlardı. İsrail Saklı Servisi, 15 Haziran günü öğleden sonra turistleri otellerine dönmemeleri için uyardı. İsrailli turistler valizlerini dahi almadan, MİT’in de takviyesiyle İstanbul Havalimanı’na götürüldü ve ülkelerine sevk edildi.

HEDEF DİPLOMATIN EŞİ

MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü takımları, Beyoğlu’ndaki otel ile Beylikdüzü’ndeki günlük kiralık bir daireye harekât yaparak İranlı 5 şahsı nezaretine aldı. Harekâtta 2 silah ve 2 susturucu ele geçirildi. İddialara göre, İranlıların hedefinde turist grubunun içinde yer alan İsrailli emekli bir diplomatın eşi vardı. İranlıların, Türkiye’ye talebe, turist ve işinsanı olduklarını söyleyerek geldikleri ortaya çıktı. Nezaretine alınan 5 şahıs, İstanbul Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’nde sorguya alındı. Nezaret vaktinin sona ermesinin ardından ek nezaret müddeti de alındı.

‘İNTİKAM’ İDDİASI

İran’da son yarıyılda bazı bilim insanları ve Devrim Muhafızları’nın ehemmiyetli bazı adları garip biçimde can vermişti. Tahran’da öldürüldüğü iddia edilen Hassan Siad Khoda’nın ardından zehirlenen havacılık uzmanı Ayoob Entezari ile Natanz nükleer kuruluşunda çalışan Kamram Malapour yaşamlarını kaybeden adlardı. Albay Ali Esmaelzadeh’ın da çatıdan düşerek can verdiği iddia edildi. İran’ın bu vefatlardan İsrail’i mesul yakaladığı öne sürülmüştü.

4’ŞANCI SEVİYE ALARM

Ellerinde ‘İranlı ajanların İstanbul’da atak tertip edeceğine ait somut kanıtlar’ olduğunu belirten İsrailli yetkililer, yurttaşlarına İstanbul’dan en kısa zamanda parçalama nasihatinde bulunmuştu. İsrail’in bu önerisi, yurttaşlarına müteveccih tehditler için azami alarm vaziyeti olan dördüncü seviyeye geçtiğini gösteriyordu. Bu çağrının ardından Türkiye’de bulunan binlerce İsrailli turist ülkelerine döndü.

ACİL DÖNÜŞ

İranlıların, İsrailli bir grubu hedef aldığı ortaya çıkınca Türkiye’de ve İsrail’de alarma geçildi. Turistler İstanbul’u dolaşırken ihtar üzerine MİT’in takviyesiyle acilen İstanbul Havalimanı’na götürülerek ülkelerine sevk edildi.

Suikast timine baskın

HERZOG’DAN TEŞEKKÜR TELEFONU

İSRAİL Cumhurbaşkanı İsaac Herzog, 19 Haziran günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak harekât için teşekkür etti. İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin yaptıkları telefon görüşmesinde Türkiye’de bulunan İsraillilere müteveccih mümkün terör ataklarını ele aldıkları, Herzog’un Erdoğan’a, Türkiye’nin İsraillilere müteveccih mümkün terör faaliyetlerini yasaklama mücadelelerinden dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

Suikast timine baskın