Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanmıştı! Dev proje yarın hizmete alınacak

Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanmıştı! Dev proje yarın hizmete alınacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit yarıyılında tasarlanan Filyos Limanı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu tarafından hizmete…

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit yarıyılında tasarlanan ve Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016'da üretimine başlanan Filyos Limanı'nda çalışmalar bitirildi ve açılış yarın yapılacak. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açılışı tasarlanan Filyos Limanı'na ait bilgi verdi.

Türkiye'yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu ve haberleşme altyapısıyla büyüklüğüne ve amaçlarına yaraşır imkânlara ulaştırmak için çalışmaları büyük bir coşku ve kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Karaismailoğlu, "Mavi Vatan"da kuvvetlenen kontrolün bir nişanesi olan Filyos Limanı'nın da ülkenin şeref projeleri arasında yer aldığını söyledi.

Karaismailoğlu, "Sultan Abdülhamit yarıyılında hazırlanan "Anadolu'da Genel Yapım Raporu"nda bile yer alan, 150 senelik hayalimiz Filyos Limanı Projesi'ni yaşama geçirmek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve onun liderliğindeki AK Parti hükümetlerine kısmet oldu." dedi.

 

"FİLYOS LİMANI, BÖLGESEL DENİZ TİCARETİNİN YENİ MERKEZLERİNDEN OLACAK"

Karadeniz hinterlandının en ehemmiyetli deniz kapısı kaliteyi taşıyan Filyos Limanı'nın, bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden biri olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, "Zonguldak kıyılarında bulunan Filyos Limanı, yalnızca bir liman olmasının ötesinde, hem bölgeyi hem de ülkeyi lojistik alanda bir adım daha ileriye taşıyacak dev lojistik merkez projesidir." diye konuştu.

Karaismailoğlu, Filyos Limanı'nın hizmete girdiğinde senelik 25 milyon ton konteyner elleçleme kapasitesiyle büyük tonajlı gemilerin yeni adresi olacağına işaret ederek, "Filyos Limanı, yalnızca Zonguldak'ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun ana ihracat merkezi haline dönüşecek." ifadelerini kullandı.

 

"AYNI ANDA DEĞİŞİK EBATLARDA 13 GEMİ ELLEÇLENMESİ YAPILACAK"

Filyos Limanı'nın tüm bölgenin yükünü Karadeniz'den Rusya'ya, Balkanlar'a hatta İskandinav ülkelerine taşıyacağına dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, "Burası, Rusya, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki kombine taşımacılık zincirinin aktarma merkezi olarak tüm bölgenin yükünü Karadeniz'den Rusya'ya, Balkanlar'a hatta İskandinav ülkelerine taşıyacak." değerlendirmesinde bulundu.

Filyos Limanı'nın kapasitesine ait teknik bilgileri de paylaşan Karaismailoğlu, burasının 14 metre derinliğindeki rıhtımı sayesinde 70 bin detveyt tonluk genel kargo gemileri ile 8 bin TEU'luk konteyner gemilerine, 19 metre derinliğindeki rıhtımla 180 bin detveyt tonluk kuru yük gemileriyle 14 bin TEU'luk konteyner gemilerine hizmet vereceğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, "Limanda, aynı anda değişik ebatlarda 13 geminin elleçlenmesi yapılabilecektir." dedi. Filyos Limanı'nın ehemmiyetli bir misyonu daha üstleneceğini belirten Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Bizleri ulusça neşeye boğan natürel gaz bulgusundan sonra Türkiye Petrolleri AO'nun Filyos Limanı ve geri sahasından faydalanması için limanımıza tahsis edilen alan da genişlemiştir. Natürel gaz çalışmaları için gereken lojistik destek limanımızdan sağlanacak. Filyos Limanı hizmete girdiği ilk günden itibaren bölgemizi kalkındıracak, ekonomiye, istihdama büyük bir katkı verecektir. Elbette yalnızca limanı yapmakla iş bitmiyor. Bu limanın irtibat hollerini de en iyi biçimde kuruluş faktörüz gerekiyor. Filyos Limanı ve Filyos Sanayi Sanayi Bölgesi İltisak Hattı İletişimi Projesi ile 12 km demir yolu ve 4,5 km kara yolu inşa edeceğiz."

 

"FİLYOS LİMANI, BÖLGENİN KALKINMASINDA LOKOMOTİF OLACAK"

Filyos Limanı'nın yalnızca bir liman olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Karaismailoğlu, ülkenin jeopolitik konumundan maksimum yararlanmak emeliyle uygulamaya konulan Lojistik Master Tasarıyı çerçevesinde en büyük lojistik üslerinden birinin burası olacağını anlattı. Karaismailoğlu, limanın bölgenin kalkınması ismine sanki bir lokomotif olacağına inandıklarını belirterek, 2023 ve 2053 ihracat amaçlarına ait şunları kaydoldu:

"Küresel lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, ticaretin geliştirilmesi ve rekabet gücünün artırılması için her alanda çok güzergahlı yatırımlar yapıyoruz. Türkiye olarak 2023 senesinde 228 milyar dolar, 2053 senesinde ise 987 milyar dolar ihracat sayısına erişmeyi kastediyoruz. Ayrıca eriştirme yatırımları sayesinde ülkemiz üzerinden hakikatleştirilen transit geçişten 2023 senesinde 5 milyar dolar, 2053 senesinde ise 214 milyar dolar kazanç elde etmeyi kastediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz eriştirme yatırımlarıyla bu maksatları tutacağımıza inanıyorum."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara