Sultanahmet saldırısı davasında yeni karar çıktı!

Sultanahmet saldırısı davasında yeni karar çıktı!

Sultanahmet Meydanı'nda 12 Ocak 2016'da terör örgütü DEAŞ abonesi Nabil Fadlı tarafından reelleştirilen ve 12 Alman yurttaşının can verdiği, 16 bireyin yaralandığı canlı bomba hücumunda verilen…

İstanbul 14 . Ağır Ceza Duruşması'nde 25 Mart günü görülen mahkemede, duruşma kurulu, tutuklu maznunlar Atala El Hasan El Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali, Halil Derviş ve Ahmet El Hasan hakkında, 'Anayasal kumpası ortadan kaldırmaya girişim' kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası verdi. Sanıklar, canlı bomba Nabil Fadlı'nin bombayı patlatması neticeyi terör emelli ve planlayarak 12 bireyi öldürme kabahatine dayanak ettikleri mazeretiyle de 12 defa 16'şar sene olmak üzere toplam 192'şer sene mapus cezasına çarptırıldı. 4 maznuna ayırca 16 bireyi 'terör emelli ve planlayarak öldürmeye girişim' kabahatinden de 16 defa 8'er sene olmak üzere 128'şer sene ağır mapus cezası verildi. 

TUTUKLULUKLARI DEVAM

'Riskli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' kabahatinden ayrı ayrı 8 sene 4'er ay mapus ile 3'er bin TL para cezasına çarptırılmalarına da karar verilen maznunların tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi. 


Sultanahmet saldırısı davasında yeni karar çıktı

BİR SANIĞA 6 SENE 3 AY HAPİS CEZASI

Davanın maznunlarından Abdulrahman Faiz Rashid Rashid ise, 'Silahlı terör örgütüne abone olma' kabahatinden 6 sene 3 ay mapus cezasına çarptırıldı. Rashid hakkında daha evvel verilen yurtdışına çıkış yasağının devamına karar verildi.

3 SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

Haklarında tutma kararı bulunan maznunlar Rasheed Alabdalah Alagaan, Mohammed Beraa Taskeia ve Luay Taskıah hakkındaki dosyalar ayrıldı.

18 SANIĞA SALIVERİLME 

Davanın 18 maznunu hakkında da cezalandırılmalarını gerektirecek kalitede kesin ve inandırıcı ispat elde edilemediği mazeretiyle salıverilme kararı verildi.

İLK KARAR 31 OCAK 208'DE VERİLMİŞTİ

Terör örgütü DEAŞ abonesi Nabil Fadlı tarafından reelleştirilen hamlenin ardından açılan 26 maznunlu davada, suçlamayı yapan duruşma ilk kararını 31 Ocak 2018 tarihinde açıklamıştı. 

İstanbul Bölge Adliye Duruşması 2. Ceza Dairesi'nce araştırılan istinaf müracaatında, maznunlardan Atala El Hasan için avukat yokluğunda karar verilmesi ile  Almanya ve Norveç'teki mağdurların mahkemeden haberdar edilmeden yokluklarında karar kurulmasını hukuka ters buldu. Sanıklar Atala El Hasan, Fevzi Muhammed Ali ve Halil Derviş hakkında ceza tanımlanırken 3713 Sayılı Terör Gayret Kanunu'nun 5. maddesine göre artırım yapılmaması, ayrıca maznunlara 'Riskli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' kabahatinden karar kurulurken ödenmeyen adli para cezasının mapusa çevrileceği biçiminde ihtarat yapılması gerektiği, ayrıca 'İsteyerek adam öldürmeye girişim' ve 'Kaliteli isteyerek öldürmek' kabahatlerinden karar kurulurken planlayarak ve bombalama kullanmak suretiyle 82/1a-c olması gerekirken, yalnızca planlayarak 82/1a maddesinden karar kurulması mazeretleriyle 24 Eylül 2018 tarihinde bozma kararı verildiği kaydolundu.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Sultanahmet ve Suruç atağının kuşkulusu terörist yakalandıdaha fazla video için