Sümela'da gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

Sümela'da gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

Türkiye'nin ehemmiyetli tarihi ve turistik mekanlarından Sümela Manastırı’nda 6 yıldır süren yamaç ıslahı ve onarım sırasında gün suratına çıkarılan şapeller, rahip ve talebe odaları, çan kulesi, çilehane,

Türkiye'nin ehemmiyetli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Servet Geçici Listesi'nde yer alan, Trabzon'un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı'nda; 2016 senesinin Şubat ayında onarım, etraf tertip etmesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan incelenmesi ve kuvvetlendirilmesi projesi başlatıldı. Kaya düşme tehlikesine karşı yamaçtaki tehlikeli parça ve bloklar düşürülerek ıslah çalışması yapıldı. Endüstriyel dağcılar, taş düşmelerine karşı yamaçları çelik ağlarla örüp, kuvvetlendirdi. Manastır bu süreçte 3 kere hudutlu zaman diliminde kısmen ziyarete açıldı.

Sümelada gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

KAYA DÜŞME RİSKİNE KARŞI TEMKİN

1 Kasım 2021'de 4'üncü kere ziyarete kapatılan manastır girişinde risk oluşturan 360 tonluk kaya kütlesi, çelik ağ ile bohçalama usulüyle yerine statiklendi ancak kaya blokunda süren tehlike sebebiyle yeni bir ihtiyatın alınması kararlaştırıldı. Bunun üzerine manastırın giriş kapısının üzerinde yer alan kaya bloku, 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca statiklendi. Manastır'da ince onarım kapsamında sızan yüzey suları sebebiyle yıkım olan fresklerde onarıldı. 14 restoratör ve kimyacıdan oluşan grup iğneyle kuyu kazar gibi inceleme yaparak, su yollarını değiştirip freskleri onardı. Onarım, etraf tertip etmesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan incelenmesi ve kuvvetlendirilmesi projesi bitirilen manastırın kapıları, 6 sene sonra tüm alanları ile 1 Mayıs’ta ziyaretçilere açıldı.

Sümelada gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

GİZLİ ALANLAR GÜN SURATINA ÇIKTI

Manastırdaki onarım sırasında gizli mekanlar da gün suratına çıkarıldı. Ana Kaya Kilisesi’nin sağında yer alan 10 şapel, çan kulesi, misafirhane, rahip ve talebe odaları, mahzen ve eşi yapılar manastır tarihinde ilk kere tüm alanlarıyla ziyarete açılmış oldu. Onarım sırasında keşfedilen saklı şapele ise erişme çalışmaları sürüyor. Patika yolla erişilecek şapel, onarımın ardından ziyarete açılacak. Demirören Haber Ajansı DHA tarafından görüntülenen gizli mekanlarda yerli-yabancı ziyareteziyetir ağırlanıyor.

Sümelada gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

ŞAİR TÜRKÜLERLE KARŞILIYOR

Manastıra gelenler vasıtalarını otoparka vazgeçtikten sonra toplu taşıma vasıtaları ile tarihi mekanın girişine taşınıyor. Burada kemençe çalan yöre şairi tarafından türkülerle karşılanan ziyareteziyetir, tabanı ahşap kaplı patika yol ve merdivenleri tırmanarak manastıra erişiyor. Manastıra girenler gezdikleri alanlarda hem görevliler hem de kurulan ekranlar aracılığı ile tarihi yapı hakkında bilgilendiriliyor.

‘TARİHİ DOKU KORUNMUŞ’

Manastırı ziyarete gelen Gamze Pelin Atalay, “Çok daha önceki halini de andırıyorum. 10 evvel de gelmiştim buraya. O günden bu zamana kadar bakıldığında çok farklılık olmuş. Yeni odalar ziyaretçilere açılmış. Daha Öncekinden daha dar bir alan içerisinde gezimizi sonlandırıyorduk. Dolaşabildiğimiz alan nereden baksanız daha öncekine kıyasla 5 katına çıktı. Tarihi doku da korunmuş" dedi.

İstanbul’dan manastırı görmeye gelen Kani Çolak da “Ben en son 8 sene evvel manastıra gelmiştim. Çok hoş farklılıklar olmuş. Çok hoş bir atmosferi var buranın. Çok daha tehlikesiz bir hale getirilip çok daha geniş alanı ziyaret etme fırsatı sunmuşlar" diye konuştu.

Sümelada gün yüzüne çıkan saklı mekanlara akın

Alican Demir ise “Dolaşmak için çok alanımız açıldı. Fresklerin üzeri kapalıydı. Şimdi onları da açtılar. Freskleri görme fırsatımız oldu" dedi.

SÜMELA MANASTIRI

Takribî 300 metre yükseklikteki ormanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, ulus arasında 'Meryem Ana' ismiyle de öğreniliyor. Hakkında muhtelif söylentiler de bulunan ve kuruluşu bilimsel bilgilere göre, 13'üncü asra uzanan tarihi manastırda, hizmet üniteleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. 2010'da binlerce bireyin katılımıyla tertip edilen ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos idaredi.