Sürü İDA ailesinin yeni üyesi “MİR” ilk kez görüntülendi

Sürü İDA ailesinin yeni üyesi “MİR” ilk kez görüntülendi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı SSB sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı sürü insansız deniz vasıtaları İDA projesinde yeni bir düzeye geçti. Sürü İDA ailesinin yeni üyesi MİR İDA ilk defa kendini

SSB, insansız deniz vasıtaları projelerine tüm süratiyle devam ediyor. SSB tarafından başlatılan ve Aselsan ile alt yüklenicisi KOBİ’ler tarafından yürütülen Sürü İnsansız Deniz Taşıtı İDA projesinde de çalışmalar sürüyor. Proje kapsamında daha evvel geliştirilen ALBATROS-S Sürü İDA’dan sonra ailenin yeni ve daha büyük üyesi MİR İDA Aselsan-Sefine Tersanesi işbirliğinde geliştirildi. İki İDA ilk defa beraber misyon yaptı.

Projeye dair son büyümeleri Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı. Projeyle insansız deniz taşıtlarının sürü halinde değişik formasyonlar ve vazifelerle kullanılmasını kastettiklerini belirten Demir, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni maharetler kazandırmaya devam ettiklerini açıkladı. Demir, projeyle alakalı şunları söyledi:

MİR İDA DAHA BÜYÜK EFOR

“İnsansız deniz vasıtalarımızı birkaç ayrı koldan geliştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca tıpkı İHA’larda yaptığımız gibi, İDA’ların da sürü halinde hareket ettiği projemize de tüm süratimizle devam ediyoruz. Aşinayı üzere daha evvelsinde Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA'larla 4'lü sürü denemesi yapmıştık. Bu smahsulün daha da gelişmesi ve daha kompleks hünerleri içermesi için var eforumuzla çalışıyoruz. Sürümüze yeni ve daha büyük efor olarak MİR İDA’yı ekledik.
MİR İDA, ehemmiyetli verimli yük taşımak ve ülkemiz için ehemmiyetli bir mahareti sahada göstermek için yürüttüğümüz başka bir proje içerisinde geliştiriliyor. Sürü Projemizde, sürü mimarisine yeni marifet olarak birbirinden değişik İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki değişik boy ve marifette İDA ile sahada denemesini zaferli biçimde gerçekleştirdik.

OTOMATİK NESNE İDRAK ETME

İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, rastgele bir İDA’nın sürü unsuru olarak eklenmesine veya sürüden ayrılmasına ihtimal sağlıyor. Çalışmalar kapsamında çevresel farkındalık, seyir ve idrak etme teknolojileri üzerinde ayrıntılı faaliyetler icra ediliyor. Değişik sensörlerden alınan bilgilerle otomatik mani/nesne algılanması ve zinde manevra yapılabiliyor. Geliştirilmiş algoritmalar ile yaşama geçirilen teknoloji sayesinde İDA’lar arası misyon paylaşımı icra ediliyor. Sürü marifetli İDA’larımız, yerli ve ulusal özgün haberleşme sistemi, hakimiyet sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında misyona devam edebilme gibi becerilere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA'lar, sürü halinde Mavi Vatan'ın korunmasında ehemmiyetli operasyonel marifetler sunacak. Projede değişik misyon ve formasyonların sınanmakta olduğu ikinci evre faaliyetlerine devam edeceğiz.”