Suudi Arabistan'dan flaş karar: 40 yıl sonra izin verildi!

Suudi Arabistan'dan flaş karar: 40 yıl sonra izin verildi!

Suudi Arabistan'daki mutasyon devam ediyor. Ülkede 40 senelik yasağın ardından mağazaların namaz sürelerinde sarih kalmasına izin verildi.

Suudi Arabistan yönetimi, 40 senelik yasağın ardından mağazaların namaz müddetlerinde de sarih kalmasına izin verdi.

Suudi Arabistan'ın El-İhbariyye kanalının haberine göre, Suudi Arabistan Odalar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, tanımlanan çalışma saatleri içinde satıcıların, çalışanların ve alıcıların namaz kılmasına ihtimal tanıyacak biçimde mağazaların sarih yakalanmasına ve tüm ticari ve ekonomik faaliyetlerine devam etmesine izin verildiği ifade edildi.

Açıklamada, kararın, yeni tip koronavirüsün Kovid-19 dağılmasını önlemek için uygulanan ihtiyatlar çerçevesinde, satıcıların ve alıcıların sıhhatini ve güvenliğini gözetmek, namaz müddetinde kapanma dolayısıyla kalabalığın ve uzun müddet beklemeyi yasaklamak emeliyle alındığı kaydolundu.

Emri Öğren Maruf ve Nehyi Anil Münker İyiliği Buyurma ve Makûsluktan Alıkoyma kurulunun 1980 senesindeki yürütme tertip etmelerine sabrederek ülke genelinde takribî 40 yıldır ülke genelinde namaz müddetinde mağazaları sarih yakalamak ve ticari faaliyette bulunmak menedilmişti.

Suudi Arabistan, onlarca yıldır yürürlükte olan bir dizi yasa ve ananeden bırakmak da dahil olmak üzere son senelerde geniş politik, sosyal ve kültürel başkalaşımlara şahit oldu.

Bu başkalaşımların en ehemmiyetlisi bayanların araba kullanmalarına, futbol sahalarına girmelerine ve daha evvel yalnızca erkeklerin yürüttüğü işleri icra etmelerine izin verilmesi oldu.

: İlginize Sürükleyebilir Erzurum'da kritik iletiler: Geleceğe dair yol haritamızı belirliyoruz'Büyükşen cinayeti'nde gizem perdesi böyle aralandı! Korkuya düşüren ayrıntılar...Flaş karar verildi... Suudi Arabistan 40 senelik yasağı kaldırdı!