Suudi Arabistan'dan flaş umre kararı

Suudi Arabistan'dan flaş umre kararı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Kovid-19 salgını sebebiyle aldığı kararlara bir yenisi ilave edildi. Yapılan fotoğrafı açıklamada Ramazan'dan itibaren yalnızca aşılanmış ya da koronavirüs…

Koronavirüs salgını tüm dünyayı tesirlerken Hac ve umre imanlarında da bir dizi ihtiyat ve yasağı birliktesi getirdi. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı mevzuyla alakalı aldığı son kararı açıkladı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında Ramazan ayının başlamasıyla beraber yalnızca Kovid-19 aşısı yaptırmış veya koronavirüse tutulup iyileşmiş Müslümanların umre ziyareti için kabul edileceği bildirildi.

Son dakika: Bu yıl tarihe geçecek... İşte Hacdan ilk fotoğraflarSon dakika: Bu sene tarihe geçecek... İşte Hacdan ilk resimler!

Hacdan değişik olarak umre ziyareti farz değil ve senenin rastgele bir dönemine reelleştirilebiliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre umre için kabul edilecek bireyler üç kategoride değerlendirildi: Aşının iki dozunu da yaptırmış bireyler, aşının ilk dozunu yaptırması üzerinden en az 14 gün geçmiş bireyler ve koronavirüse tutulup iyileşmiş bireyler.

Yeni açıklanan karara göre yalnızca belirtilen kriterlere uyan bireyler ve Mekke'ye kabul edilecek ve imanlarını reelleştirebilecek.

Öte yandan sayılan şartlar Medine'de bulunan Hz. Muhammed Camisi'ne yapılacak ziyaretleri de içeriyor.

Suudi Arabistan, mart ayı başında bu sene hac farizası için koronavirüs Kovid-19 aşısı yapılmasının esas koşul olduğunu duyurmuştu.Suudi Arabistandan flaş umre kararı5 MİLYON DOZDAN FAZLA AŞI YAPILDI

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı bağışıklık sağlamak emeliyle ülke genelinde şu ana kadar 5 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki aşılama sürecinde gelinen son noktaya ait bilgi verildi.

Ülke genelindeki 587 merkezde aşılamanın sürdüğü kaydolunan açıklamada, "Şu ana kadar 5 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı." ifadesi kullanıldı.

Bakanlık, Kovid-19'a karşı kullanılan aşı cinsine dair ise bilgi vermedi.Yaklaşık 34 milyon popülasyona sahip Suudi Arabistan'da son bilgilere göre virüs kaynaklı can kaybı 6 bin 697'ye, hadise rakamı da 392 bin 682'ye yükselirken, iyileşen hasta rakamı ise 379 bin 816'ya erişti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ,17 Aralık 2020'de yaptığı açıklamada, aşılama kampanyasının Alman-Amerikan Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşı ile başladığını duyurmuştu.