Suudiler’den İsrail’e tarihi jest

Suudiler’den İsrail’e tarihi jest

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden dün Filistin’den Suudi Arabistan’a geçti. Riyad yönetimi, jest olarak Biden’ın uçuşundan saatler evvel İsrail’den tüm uçaklara hava sahasını açtı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın kritik Ortadoğu turu Suudi Arabistan ziyareti ile devam ederken, Riyad yönetimi, İsrail ile banalleşme istikametinde çok ehemmiyetli bir adım attı. Biden’ın dün İsrail’den Suudi Arabistan’a havayolu ile uçuşundan saatler evvel Suudi yönetimi, İsrail’e ve İsrail’den tüm uçuşlara hava sahası yasağını kaldırdı.

Suudiler’den İsrail’e tarihi jest
Biden’ın koronayı gerekçe ederek Prens Selman yumruk tokuşturması, “tokalaşırken resim vermek istemediği “ yorumlarına neden oldu.

EHEMMİYETLİ AVANTAJ

2020 senesinde Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında imza atılan Abraham Uyuşmaları sonrasında Suudi Arabistan, bir İsrail uçağının Abu Dabi’ye Suudi hava sahası üzerinden uçuşuna izin vermiş, Riyad, Birleşik Arap Emirlikleri’ye müteveccih uçuşlarda tüm ülkelerin Suudi hava sahasını kullanabileceğini bildirmişti. İsrail, Asya’daki varış noktalarına iletişimleri kısaltmak için Suudi hava sahası üzerinden uçuş hakları mevzusunu uzun vakittir gündemde yakalıyordu.

Suudiler’den İsrail’e tarihi jest
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nı Cidde’de Mekke Dikteyi Prens Halid el-Faysal karşıladı.

TEL AVİV’DEN UÇUŞ

Suudi Arabistan, İsrail ile yakınlaşmayı öngören Abraham Uyuşmaları’nın tarafı değil. Ancak yakın bağlaşığı Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu uyuşmanın tarafı olmasına itiraz etmemişti. Biden’ın dünkü programında İsrail’in başşehri Tel Aviv’den uçakla Suudi Arabistan’ın Cidde kentine hareket yer aldı. Bu, ilk defa Tel Aviv’den Suudi Arabistan’a dolaysız uçuş anlamına geliyor. Cidde’de medyaya açıklamalarda bulunan Biden, Riyad’ın uçak açılımıyla alakalı “büyük bir adım” değerlendirmesinde bulundu.  

‘PRENS’İ UYARDIM’

Biden, Suudi yetkililerde görüşmesinde 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın da gündeme geldiğini söyledi. “Bu mevzuda ne düşündüğümü sarihçe belirttim” diyen Biden, “Selman’ı gelecekte karşılara müteveccih hücumlara karşı uyardığını” kaydoldu.

Suudiler’den İsrail’e tarihi jest

İSME DEVRİNE YEŞİL IŞIK

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki banalleşme sürecine katkıda bulunmak için Mısır’a ait olan ve seneler evvel Riyad’a devrine karar verilen Tiran ve Sanafir adalarında bulunan Amerika Birleşik Devletleri askerlerinin çekileceğini de duyurdu. Adaların mülkiyetinin değişmesi için, İsrail-Mısır Barış Uyuşması gereği İsrail’in de onayı gerekiyor. İsrail’in itirazının olmadığı belirtiliyor.

BİDEN: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN YANAYIM

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden dün Suudi Arabistan’a hareketinden evvel Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytülehim kentinde toplandı. İki lider, Filistin Devlet Başkanlığı evindeki görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Biden, Filistin-İsrail meselesinin çözümünde, “iki devletli çözümün ilk sponsorlarından biri” olduğuna dikkati çekti.

‘BAĞLILIĞIM DEĞİŞMEDİ’

İki devletli çözüme bağlılığının sürdüğünü belirten Biden, “1967 hudutlarında iki devlet, Filistinliler ve İsrailliler için denk biçimde, güvenlik, refah, serbestlik ve demokrasi elde etkenin en iyi yolu olmaya devam etmektedir. Filistin milleti bağımsız, egemen, yaşanabilir ve tamlıklı bir devleti hak ediyor” diye konuştu.

Biden, Filistin asıllı Amerika Birleşik Devletleri yurttaşı gazeteci Şirin Ebu Akile’nin İsrail askerlerince öldürülmesi olayına da değinerek “Amerika Birleşik Devletleri, Şirin Ebu Akile’nin vefatının kapsamlı ve transparan bir biçimde hesabının sorulmasında ısrar etmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

ABBAS: ‘TERÖRİST DEĞİLİZ’

Filistin lideri Abbas da “Amerika Birleşik Devletleri idaresinden, Doğu Kudüs’teki Amerika Birleşik Devletleri konsolosluğunu yine açarak ve FKÖ’yü Filistin Kurtuluş Teşkilatı Amerika Birleşik Devletleri’nin terör listesinden çıkarıp Washington’daki bürosunu tekerrür açmasına izin vererek ikili ilişkileri kuvvetlendirmeye müteveccih adımlar atmasını bekliyoruz. Biz terörist değiliz” dedi.