Tacik lider Mesud'dan Taliban'a flaş Pençşir çağrısı

Tacik lider Mesud'dan Taliban'a flaş Pençşir çağrısı

Afganistan'ın Pencşir vilayetine dominant olmak isteyen Taliban ile Milli Direniş Cephesi eforları arasında şiddetli çatışmalar devam ederken, Pencşir vilayetini hakimiyet eden grupların lideri Ahmed

Başşehir Kabil'deki Afganistan Bilginler Şurası'nın taraflardan çatışmaları sonlandırmalarını ve "Müslüman kanı dökmeye son vermeleri" için yaptığı çağrının ardından, Mesud Facebook hesabından bir açıklama yaptı. Barışçıl çözümden yana olduklarını belirten Mesud, “Milli Direniş Cephesi, Taliban’ın Pencşir ve Andarab’daki ataklarını ve askeri işlemlerini sonlandırması halinde kalıcı sulha erişmek için savaşı şipşak tamamlamaya hazırdır. Bilginler ve reformistlerle geniş bir buluşmada tüm tarafların olduğu görüşmelere devam etmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afganistan ulusunun büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunu hatırlatan Mesud, Taliban’ın Pencşir ve ilçelerinde "cihad etmesinin" dini ve beşeri bir anlamı olmadığını belirtti. Mesud, Taliban'ın geri çekilmesi halinde kendilerinin de hücumdan uzak duracağını kaydoldu. Tacik liderin çağrısına Taliban'dan henüz cevap gelmezken, Pencşir'de son iki gündür devam eden şiddetli çatışmalarda suratlarca savaşçının can verdiği bildiriliyor. Mesud liderliğindeki Milli Direniş Cephesi bölgeyi teslim etmek istemediği Taliban ile röportajlarda bulunmuş ancak taraflar uzlaşamamıştı.

PENÇŞİR'E HAREKÂTI ZORLAŞTIRAN FAKTÖRLER

Başşehir Kabil'e takribî 50 km mesafedeki Pencşir vilayeti, Amerika Birleşik Devletlerinin 2001'deki işgali evvelinde ilçe statüsündeydi. Takribî 170 bin popülasyonlu bölgenin büyük kısmı Taciklerden oluşuyor. Sovyetler Birliği'nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde tesirli bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline dağılan Taliban eforları da giremedi ancak mevzubahisi yarıyılda Taliban eforları çok rakamda cepheye dağılmış gidişattaydı.

Vadiler silsilesinden alana gelen ve toplam 120 km uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması sebebiyle içindekilere natürel koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri işlemleri oldukça güçleştiriyor.
Kabil’in 2001’de Taliban’dan alınmasında da rol oynayan Pencşirliler, genellikle bölge içinden bir idareyiciyle yönet edildikleri için kendilerine fiili bir otonomluk atfediyor.

Bölgedeki silahlı ve politik yapılanmaya, El Kaide militanları tarafından öldürülen Ahmet Şah Mesut’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyor. Afganistan Milli Direniş Cephesi isimli yapı, Rusya ve öbür ülkelerin Taliban’ı ikna ve kendilerine takviye etmesi için teşebbüslerde bulundu ancak netice alamadı.