‘Tahıl harekât merkezi İstanbul’da olabilir’

‘Tahıl harekât merkezi İstanbul’da olabilir’

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna hububatının küresel pazarlara erişmesini sağlayacak hububat antreyi için İstanbul’da işlem merkezi kurulması mevzusunda genel bir kavrayış birliği olduğunu

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna hububatının küresel pazarlara erişmesini sağlayacak hububat antreyi için İstanbul’da işlem merkezi kurulması mevzusunda genel bir kavrayış birliği olduğunu belirtti, “Somut adımlar atılabileceğini görüyoruz” dedi. Bakan Akar, İngiltere Korunma Bakanı Ben Wallace ile görüşmesinin ardından özetle şunları söyledi:

‘KIRMIZI HAT’

Hububat antreyi “Temasları sürdürüyoruz. Son görüşmemizde kırmızı hat olarak adlandırdığımız bir çalışmamız oldu. Dostlarımızı görevlendirdik. Hem bölge, hem Rusya ve Ukrayna için bereketli olabilecek neler var, bunları masaya koyduk. İşlem merkezinin İstanbul olabileceği mevzusu dile getirildi. Rusya ile görüşmelerimiz oldu. Bu manada İstanbul’da bir harekat merkezi kurulması, Türk, Rus, Ukraynalı askerler ve BM ile birlikte bu faaliyetin emniyetli bir biçimde idarenmesi mevzusunda genel bir kavrayış birliği var. Önümüzdeki günlerde pozitif büyümeler olabileceğini, somut adımlar atılabileceğini değerlendiriyoruz.”