Tahıl koridoru için dörtlü toplantı... Bakan Akar: Genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı

Tahıl koridoru için dörtlü toplantı... Bakan Akar: Genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, hububat antresiyle alakalı yaptığı açıklamada, "Genel ilkeler üzerinde uyuşmaya varıldı. Bu hafta içinde bir buluşma yapılması muhtemel" dedi.

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Dayanakçıları ve birlik komutanlarının katılımıyla video telekonferans buluşması asıllaştırıldı.

Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı gizeme yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının devam eden faaliyetlere ve sahadaki son gidişata ait bilgiler paylaştığı buluşmada direktifler veren Bakan Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir yarıyıldan geçiyor. Şu ana kadar büyük bir galibiyetle bize verilen vazifeleri yerine getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. Allahın İzniyle bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen vazifeleri muvaffak olacağız" dedi.

"EN SON TERÖRİST TESİRSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

Terörle çabanın kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, "En son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir ruhla teröristleri kaynağında tesirsiz hale getirmek emeliyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

"SON BİR SENE İÇİNDE FETÖ İLE İRTİBATINDAN DOLAYI 1980 ŞAHSIN İLİŞİĞİ KESİLDİ"

Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşuların hudutlarına hürmetli biçimde faaliyetlerin devam ettiğini aktaran Akar, "Pençe Kilit Harekâtımız büyük bir galibiyetle devam ediyor" dedi. Şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileten Akar, şunları söyledi:

"Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri ile çabamızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu mevzudaki siyasetimiz çok sarih, net. Yoğun çabamız devam edecek.

Tahıl koridoru için dörtlü toplantı... Bakan Akar: Genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı
PKK/YPG, DEAŞ ve ötekileri ile arazideki çabamız sürerken FETÖ ile çabamız ilk günkü gibi, başka bir deyişle 16 Temmuz 2016'da ne ise, aynı ciddiyet, samimiyet, dikkat ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında bir şey asla düşünülemez. Son bir sene içinde FETÖ ile irtibatından dolayı 1980 şahsın ilişiği kesildi. FETÖ'den arınıldıkça eforumuzun çoğaldığını görüyoruz. Bunun de en somut misali Mehmetçiğin yaptığı galibiyetli harekâtlar ve kara, deniz ve havada hakikatleştirdiği tatbikatlardır."

HUBUBAT KRİZİ: GENEL İLKELER ÜZERİNDE UYUŞMAYA VARILDI

Tüm dünyayı etkileyen hububat krizinin çözümüne müteveccih Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hakikatleştirdiği diplomatik çalışmalar ve yönergeleri kapsamında sürdürdükleri faaliyetlere de değinen Akar, bu kapsamda alakalı bakanlık ve müesseselerin bir hayli ikili buluşma icra ettiğini söyledi.

Son olarak 13 Temmuz'da Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna korunma bakanlıkları askeri kurulları ile Birleşmiş Milletler kurulu arasında İstanbul'da dörtlü buluşma yapıldığını hatırlatan Akar, buluşma kapsamında Ukrayna ve Rusya Federasyonu askeri kurullarının ilk kere BM üyeleri ile birlikte aynı masa çevresinde toplandığını vurguladı.

Tahıl koridoru için dörtlü toplantı... Bakan Akar: Genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı

Bakan Akar, "Hububat ve besin maddelerinin taşınması için bir tasarı üzerinde, genel ilkeler üzerinde uyuşmaya varıldı. Bunun somut uygulama tasarısına dönüşmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla alakalı bir buluşma yapılması muhtemel. Bu kapsamda İstanbul'da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında ortak hakimiyetlerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlar mevzubahisi" açıklamalarında bulundu.