Tahıla ‘kırmızı hat’

Tahıla ‘kırmızı hat’

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘hububat krizi’nin çözümü için Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ve Ukraynalı mevkidaşı Oleksii Reznikov ile yaptığı telefon diplomasisinin ardından üç ülke arasında ‘kırmızı

Ulusal Korunma Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna savaşının neden olduğu hububat krizinin çözümü için ‘kırmızı hat’ diplomasisini yaşama geçirdi. Besin yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkamaması sebebiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sualin çözümüne müteveccih diplomatik çalışmaları kapsamında, Ulusal Korunma Bakanlığı da harekete geçti. Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Rus ve Ukraynalı mevkidaşları ile yaptığı çok rakamdaki telefon görüşmesine geçen hafta bir yenisine ilave etti. Akar, evvel Rusya Korunma Bakanı Sergey Şoygu daha sonra da Ukrayna Korunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerde Akar, beşeri gidişatın daha da makûslaşmasına imkân vermeden bir an evvel mütarekenin sağlanmasına verilen ehemmiyeti ifade etti. Görüşmelerin bir öbür gündemini ise Ukrayna limanlarında bekleyen hububat yüklü gemilerin tahliyesi oluşturdu. Dünyayı etkileyen sualin çözümüne müteveccih yeni bir adım atıldı.

GENERALLER İLETİŞİMDE

Akar’ın liderliğinde mevzuyu daha yakından ele almak ve bir neticeye eriştirmek üzere korunma bakanlıklarından birer personel görevlendirildi. General rütbesinde olduğu bilinen vazifelilerin Türkiye ile doğrudan irtibat hatları sarih yakalandı.

Akar, daha evvel yaptığı açıklamada, “Bizim hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu mevzuda umutluyuz” demişti.