Tahliye edildi

Tahliye edildi

Aleyna Çakır’ın kuşkulu vefatına ait soruşturmada ifadesi alındıktan sonra özgür vazgeçilen ancak ‘uyuşturucu kullanımını özendirmek’ kabahatinden sürdürülen bir başka soruşturma kapsamında…

Ankara'da Aleyna Çakır adıyla bilenen Sema Esen’in 3 Haziran 2020 günü evinde bornoz kuşağıyla tavana asılı biçimde cansız cesedi bulundu. “İntihar mı, cinayet mi?” müzakeresine neden olan kuşkulu vefatla alakalı olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında erkek dostu Ümitcan Uygun, ifadesi alındıktan sonra özgür vazgeçildi.

Uyuşturucu kullandığı anlara ait görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca Uygun, “uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek” kabahatinden geçen ocak ayında hapsedildi. Savcılık aynı kabahatten iddia belgesi tertip etti. Ancak alakalı duruşma, noksanlıklar bulunduğu mazeretiyle iddia belgesinin iadesine karar verdi.

DURUŞMANIN MAZERETİ: 6 AYLIK MÜDDET AŞILDI

Yapılan itirazlar da yalanlanınca “iddia belgesinin iadesi” kararı netleşti. Bunun üzerine savcılığın, kararın bozulması için Adalet Bakanlığı’na kanun faydasına bozma müracaatında bulunduğu bilindi. Takribî 6 aydır tutuklu bulunan Uygun, avukatının itirazı üzerine evvelki gece yarısı Nöbetçi Barış Ceza Hâkimliği’nce, “6 aylık tutukluluk zamanının aşıldığı” mazeretiyle tahliyesine karar verildi. Uygun’un avukatı “Hukuka ters olarak 6 aydır tutuklu olan müvekkilim Ümit Uygun tahliye oldu” laflarıyla tahliye kararını duyurdu. Uygun’un canlı yayında Aleyna Çakır’ı darp edilmesi vakasıyla alakalı olarak tutuksuz suçlaması ise devam ediyor. Genç kadının kuşkulu vefatına ait soruşturma da hali hazırda sürüyor.