Tahran'da kritik zirve! İşte masadaki önemli başlıklar

Tahran'da kritik zirve! İşte masadaki önemli başlıklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere yarın İran'ın başşehri Tahran'a gidecek. Astana formatındaki üçlü zirvenin

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ziyaret kapsamında, Türkiye- İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Konseyi Yedinci Buluşması, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin başkanlıklarında 19 Temmuz’da Tahran’da icra edilecek. Alakalı Bakanların iştirakiyle tertiplenecek Konsey Buluşması’nda, Türkiye- İran ilişkileri tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı gizeme, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak.

ZİRVEDE GÜNDEM YOĞUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı gün İran Cumhurbaşkanı’nın konut sahipliğinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla Tahran’da tertip edilecek Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Buluşması’na iştirak edecek. Zirve’de, Suriye’deki aktüel büyümeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle çaba, politik çözüme müteveccih mücadeleler, beşeri gidişat ve Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri mevzularının istişare edilmesi öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve vesilesiyle Rus mevkidaşıyla ikili bir görüşme de asıllaştıracak.

REİSİ’NİN İLK ZİRVESİ

Görüşmelerde Rusya-Ukrayna savaşının yanı gizeme enerji ve yiyecek krizinin de ele alınması bekleniyor. Zirve ayrıca Reisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından katılacağı ilk buluşma olacak. Üç ülke arasında Astana formatındaki görüşmelerin sonuncusu pandemi sebebiyle videokonferans usulüyle 1 Temmuz 2020’de asıllaştırılmıştı. Son surat surata zirve ise Çankaya Köşkü’nde 16 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştı.