Tahran'daki Tarihi zirve dünya basınında... Putin'den Erdoğan'a teşekkür

Tahran'daki Tarihi zirve dünya basınında... Putin'den Erdoğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile üçlü zirvede toplandı. Tarihi zirve dünya medyasında manşet oldu.

İran'ın başşehri Tahran'da tertip edilen tarihi zirve sona erdi. Astana formatı kapsamında reelleştirilen zirve dünya medyasında geniş yer buldu.

Al Jazeera haberinde Erdoğan'ın Suriye işlemi ile alakalı iletiler verdiğini yazdı.

Haberde şu ifadelere yer verildi;

'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla toplandığında Ankara'nın kuzey Suriye'de yeni bir askeri işlem başlatabileceği doğrultusundaki ihtarlarını yeniledi.'

Yunan Ta Nea gazetesi haberinde Erdoğan ve Putin'in Ukrayna hububatının ihracatını sağlayacak mekanizma için görüştüğü bilgisine yer verdi.

Haberde mevzubahisi mekanizmanın Karadeniz'den takribî 20 milyon ton hububat getirmeyi kastettiğinin altı çizildi.

Tahrandaki tarihi zirve dünya basınında... Putinden Erdoğana teşekkür

NYT: PUTIN DIŞLANMIŞ BİR DOST BULDU

New York Times gazetesi 'Putin, İran'da Yeni Bir Bağlaşık, Dışlanmış Bir Dost Buldu' başlıklı haberinde Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarına maruz kalan İran ile Rusya'nın bu temasına dikkat çekildi.

'Putin Rusya'yı cezalandırma ve tecrit etme teşebbüslerine karşı geri adım atma kararlılığını kristalize etti' denilen haberde Putin'in İran gibi Amerika Birleşik Devletleri ile meseleleri bulunan ve bir ülkenin yanı gizeme NATO azası Türkiye ile de ilişki kurduğunun altı çizildi.

Business Insider ise zirve evveli Erdoğan'ın ihtarlarını manşetine taşıdı.

Haberde 'İran'da Putin ile görüşmeden hemen evvel, Türk lider Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO azalığını 'dondurmakla' tehdit ediyor' denildi.

CNN International haberinde Putin'in Ukrayna'yı işgalinden bu yana daha önceki Sovyetler Birliği dışına ilk seyahatini İran'a yaptığına vurgu yaptı.

Tahrandaki tarihi zirve dünya basınında... Putinden Erdoğana teşekkür

PUTİN'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Haberde Putin'in arabulucu rolü için Erdoğan'a teşekkür ettiği bilgisine de yer verildi.

France 24 ise tarihi zirveden çıkan neticeyi 'Putin, Erdoğan ve Reisi, Suriye'deki teröristlere karşı işbirliği lafı verdi' başlığı ile okurlarına duyurdu.

İran merkezli Tehran Times iki ülke arasında yapılan uyuşmalara vurgu yaptı ve bu büyümeyi 'Tahran ve Ankara terörle çaba, ticareti genişletme lafı verdi' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Rus medyayı ise zirveyi Putin'in laflarından gördü. Russia Today, 'Putin, Amerika Birleşik Devletlerine Suriye'yi 'yağmalamayı' durdurmasını söyledi' başlıklı haberinde Putin'in şu laflarına yer verildi;

'Washington, Suriye petrolünü çalmayı durdurmalı ve Şam'a müteveccih yaptırımlarını kaldırmalı.'