Tahta bir ay önce oturmuştu... Zulu Kraliçesi hayatını kaybetti!

Tahta bir ay önce oturmuştu... Zulu Kraliçesi hayatını kaybetti!

Güney Afrika'yı yasa boğan bir haber geldi. Zulu kabilesinin Kraliçesi Dlamini-Zulu beklenmedik bir biçimde yaşamını kaybetti. Kraliçe, tahta henüz bir ay evvel oturmuştu.

Güney Afrika'da yaşayan "Zulu" Kabilesinin Kraliçesi Mantfombi Dlamini-Zulu'nun, 65 yaşında yaşamını kaybettiği belirtildi.

Yerel medyadaki habere göre, Kraliçe Dlamini-Zulu 65 yaşında yaşamını kaybetti. Kraliçe Dlamini 12 Mart'ta yaşamını kaybeden Zulu Kabilesi Kralı Goodwill Zwelithini de 12 Mart'ta 72 yaşın

Kraliçenin vefat sebebi henüz açıklanmadı.

Zulu ulusunun ananesel başbakanı Prens Mangosuthu Buthelezi, Kraliçe Dlamini-Zulu'nun vefatının herkesi şoke ettiğini söyledi.

Diyabet sebebiyle bir müddettir sağlık kurumunda rehabilitasyon gören Zulu Kabilesi Kralı Goodwill Zwelithini de 12 Mart'ta 72 yaşında yaşamını kaybetmişti.Tahta bir ay önce oturmuştu... Zulu Kraliçesi hayatını kaybettiZwelithini, babasının vefatının ardından 1968'de taç giymişti.

11 milyona yakın popülasyonla Güney Afrika’nın en kalabalık kavmi gruplarından olan Zulu Kabilesi, kolonici eforlara karşı verdikleri çabayla tanınıyor.

Kraliçe Dlamini-Zulu, kendisi de soylu bir aileden geldiği için yaşamını kaybeden Kralın eşleri içinde azami statüye sahip olandı. Güney Afrika'daki Esvati̇ni̇ ülkesinin Kralı olan ve ülkeye ismini de veren aileden gelen şu anki Kral III. Mswati'nin kız kardeşi olan Kraliçe'nin 5'i erkek 8 çocuğu bulunuyordu.

Henüz kesin bir bilgi verilmemiş olsa da can veren Kraliçe'nin yerine oğlu 47 yaşındaki Prens Misuzulu'nun geçmesi bekleniyor.