Taksim Camii bu cuma açılıyor! Son düzenlemeler yapılıyor

Taksim Camii bu cuma açılıyor! Son düzenlemeler yapılıyor

Taksim'de imali bitirilen ve imana bu cuma açılması tasarlanan camide son tertip etmeler yapılıyor. İç mekandaki çalışmaların büyük miktarda bitirildiği caminin etraf tertip edilmesinde son…

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan ve imaline 17 Şubat 2017'de başlanılan caminin Ramazan ayının son Cuma günü olan 7 Mayıs'ta açılması tasarlanıyor. Manisa'dan getirilen halıların serilmesiyle iç mekandaki çalışmaların büyük miktarda bitirildiği caminin etraf tertip edilmesinde son rötuşlar yapılıyor. Caminin alt katındaki çok emelli salondaki çalışmalar ise, açılışa yetiştirilebilmesi için son süratle devam ediyor. Dışarıdaki çalışmalar sebebiyle içeri giren tozlar, her gün paklikçiler tarafından arınılıyor. Paklikçilerin bir kısmı kolonları, bir kısmı ise pabuçlukları silerek tozdan temizletiyor.

Taksim Camii bu cuma açılıyor Son düzenlemeler yapılıyor

AYNI ANDA 2 BİN 250 ŞAHIS NAMAZ KILABİLECEK

İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da yer aldığı, 2 bin 250 bireyin aynı anda namaz kılabileceği cami, 2 bin 482 metrekare arsa alanına, takribî 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlerinin bitirildiği caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi'nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi'nin 20-24. ayetleri yer alıyor.

Taksim Camii bu cuma açılıyor Son düzenlemeler yapılıyor

Caminin giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi'nin 103. ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstüne ise Ra'd Suresi'nin 24. ayeti yazıldı. Caminin iç alanına Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali adlarının yer aldığı 6 hat levha hakikatti.

Taksim Camii bu cuma açılıyor Son düzenlemeler yapılıyor