Taksim Camisi’nde ilk bayram

Taksim Camisi’nde ilk bayram

Tüm yurtta camiler bayram namazı kılmak isteyenlerle doldu. Bayram namazları, COVID-19 salgını sebebiyle sosyal mesafe ve hijyen temkinleri çerçevesinde kılındı. İlk bayram namazının kılındığı…

İSTANBUL’da Taksim Alanı’na inşa edilen ve 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Taksim Camisi’nde ilk bayram namazı kılındı. Yurttaşların yoğun alaka gösterdiği Taksim Camisi tamamen dolarken, cemaatin büyük kısmı Kurban Bayramı namazını caminin avlusunda kıldı. Caminin ikinci katının tamamı bayanlara ufalarken, bayanlar kısmının da dolu olduğu görüldü. 

Turistlerin de yoğun alaka gösterdiği Kurban Bayramı namazı evvelinde seccadesi olmayanlara cami girişinde tek kullanımlık seccade dağıtıldı. 

İmana açılmasının ardından Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde ikinci defa Kurban Bayramı namazı kılındı. Namaza binlerce birey katıldı. Fatih’teki Eyüpsultan Camisi’nde de bayram namazı yurttaşların yoğun katılımıyla kılındı. 
Taksim Camisi’nde ilk bayram
Başakşehir’de, COVID-19 temkinleri kapsamında sarih havada sosyal mesafeli bayram namazı kılındı. Başakşehir Belediyesi, yurttaşlara tek kullanımlık seccade, lokum ve su ikram etti.

UNESCO Dünya Kültür Serveti Listesi’ndeki 10 bin karakter Selimiye Camisi’nin içi de, dün sabahın erken saatlerinden itibaren doldu. Bursa’da yurttaşlar Kurban Bayramı namazı için tarihi Ulu Cami’ye koştu. Emirsultan, Yıldırım, Hüdavendigar ve Mihraplı gibi büyük camiler de doldu.

BAŞŞEHİRDE BAYRAM HEYECANI

Başşehirde yurttaşlar, Kurban Bayramı namazını kılmak için seccadesini alıp camilere akın etti. Başşehirde, Hacı Bayram Veli ile Kocatepe Camisi, iman yapmak isteyenlerin adresi oldu. Değişik ülkelerden müslümanlar da ananesel elbiseleriyle camilerdeki yerini aldı. Yurttaşlar sosyal mesafe ve hijyen kaidelerine uygun biçimde, 1.5 metre aralıklarla namaza durdu. Bayram hutbesinde, hayvanlara işkence edilmemesi, etraf pakliğine önemsenmesi ve kurban kesimi sırasında COVID-19 önlemlerine uyulmasına ait ihtarlarda bulunuldu. Ayrıca hutbede, yurttaşlardan trafikte kavrayışlı ve sabırlı olmaları istendi.