Taksim'de taksi denetimi: Ceza yağdı

Taksim'de taksi denetimi: Ceza yağdı

Taksim’de yapılan ticari taksi teftişinde kaidelere uymayan ve turistlerle pazarlık yapan taksicilere ceza yağdı. Teftişte trafikten men edilen 3 taksi, çekici ile emniyet otoparkına götürüldü. Polis

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliğine bağlı polis ekipleri ve İstanbul Megakent Belediyesi Sivil Zabıta takımları tarafından Taksim alanında saat 18.00 gizemlerinde ticari taksilere müteveccih teftiş yapıldı. Yapılan teftişte, taksilerin yolcu kapasitesi, emniyet kemeri ve taksi sürücülerinin evrakları tek tek hakimiyet edildi. Teftiş noktasında durdurulan 34 TCN 15 plakalı taksi sürücüsünün turistlerle pazarlık yaptığı ortaya çıktı. Pazarlık yapmadığını söyleyen taksi sürücüyü ile polis memuru diyaloğa girdi.

"TURİSTE AYRI MUAMELE TÜRK’E AYRI MUAMELE, ÖYLE BİR DÜNYA YOK"

Taksi sürücüyü ile girdiği diyalogda, taksiye binen herkesin denk olduğunu söyleyen polis memuru, “Taksi metrenin düğmesine basacaksın, taksimetre ne yazıyorsa o. Turiste ayrı muamele Türk’e ayrı muamele, öyle bir dünya yok. Herkes denk. Taksimetrenin düğmesi var. Oraya basacaksın. Orası ne yazıyorsa o. Bundan başka bir şey yok” dedi.

Taksimde taksi denetimi: Ceza yağdı

"HABERLERE ÇIKIYORSUNUZ, HALA USLANMADINIZ"

Yolcuların da beyanı olduğunu da belirten polis memuru, “Yabancı olunca değişik, Türk olunca değişik mi oluyor? Buraya o kadar haber kanalı geliyor. Haberlere çıkıyorsunuz. Hala uslanmadınız“ dedi. Turistlerde, taksi sürücüsünün kendileriyle pazarlık yaptığını söyledi. Taksi sürücüsüne, yolcu ile pazarlık yapmaktan dolayı 2265 TL para cezası uygulandı. Aynı zamanda ticari taksisi trafikten men edildi.

Teftiş noktasında durdurulan ve turistlerle pazarlık yaptığı tanımlanan 34 TAF 13 plakalı taksi sürücüsüne 2265 TL yönetimsel para cezası uygulandı. Aynı zamanda ticari taksi emniyet otoparkına götürülmek üzere bağlandı. Yolcularla pazarlık yaptığı tanımlanan taksilere toplam 5469 TL yönetimsel para cezası uygulandı.
Fazla yolcu aldığı için uygulama noktasında durdurulan 34 TGE 56 plakalı taksi sürücüsüne yönetimsel para cezası uygulandı.

Taksimde taksi denetimi: Ceza yağdı

Aynı zamanda yaya yolu üzerinde durarak alıcı ile konuşan kadın taksi sürücüsüne yaya yolu üzerinde beklediği ve yayaların geçişine mani olduğu için yönetimsel para cezası uygulandı. Ceza yiyen kadın taksi sürücüyü bir vakit polislere sitem ettikten sonra cezayı kabullendi. Kaidelere uymayan taksiciler polis ekipleri tarafından tespit edilerek para cezası uygulandı. Trafikten men edilen taksiler çekici ile çekilerek emniyet otoparkına götürüldü.

Teftişte 10 vasıtaya işaret levhalarına uymadıkları için toplam 1960 TL, yolcularla pazarlık yapan taksicilere toplamda 5469 TL, toplamda 7460 TL para cezası uygulandı. Yapılan teftişlerinde sıklıkla yapılacağı bilindi.