Taksim'deki çarşaf tartışması çok konuşulmuştu! Flaş gelişme

Taksim'deki çarşaf tartışması çok konuşulmuştu! Flaş gelişme

Taksim'de çekildiği belirtilen görüntülerde 78 yaşındaki Emel C.'nin çarşaf giyen üç kadına müteveccih, "Siz Türk müsünüz? Arap mısınız? Bu ülkede kara çarşaf yasak, gidin namaz müddeti namazını…

Taksim İstiklal Sokağı'nde bir kadın ile çarşaf giyen üç genç arasında 13 Mart günü çarşaf kavgası yaşamış, münazara sosyal medyanın da gündemine oturmuştu. Çarşafın kanunen yasak olduğunu iddia eden kadın ile çarşaflı genç kızların, "Özgür bir ülkede yaşıyoruz" lafları üzerine, "Çok özgürüz ama çarşaf yasak kızım. Siz gerici misiniz?" demişti. Hadiseyle alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Kabahatleri Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında münazara yaşayan 21 yaşındaki Selva B., 20 yaşındaki Özlem B. ile 16 yaşındaki Amine H.'nin ifadeleri alındı. Kızlar yanlarına bir kadının geldiğini, "Türk müsünüz, Arap mısınız? Bu ülkede kara çarşaf yasak. Sizi burada kabul etmiyoruz. Siz gericisiniz. Ben Atatürk'ün son jenerasyonuyum. Gidin namaz müddeti namazınızı kılın pis Araplar" biçiminde laflar sarf ettiğini ve davacı olduklarını belirtti.

"PİŞMANIM"

Lafları sarf ettiği belirlenen 78 yaşındaki Emel C., vaka günü kızlara "Türk müsünüz?" diye sorduğunu, kendilerinin Türk olduklarını söylemesi üzerine siyah çarşaf giymeleri sebebiyle bazı laflar sarf ettiğini anlatıp, "Neden bu biçimde giyindiklerini sordum, yaptığımın yanlış olduğunu kavradım. Pişmanım" ifadelerini kullandı.

ASLİYE CEZA DURUŞMASINDA YARGILANACAK

Savcılıkça hazırlanan iddia belgesinde, kuşkulu Emel C.'nin dini inanç ve kanı hürriyetine sahip olan kızlara müteveccih onları inançlarından dolayı ayıpladığı, yargıladığı, inançları gereği giymiş oldukları giysi ile alakalı İstiklal Sokağı gibi kalabalık bir yerde rencide edici söylemlerde bulunduğu anlatıldı. Eylemin reelleşmiş olduğu yer itibarıyla kamu güvenliği açısından yakın bir riskin ortaya çıktığı gibi, ulusun belli bir kesimine karşı düşmanca tutumlar gösterilmesine neden olan Emel C.'nin milleti kin ve nefrete tahrik ettiği belirtildi. Emel C.'nin 1 sene 3 aydan 5 sene 4 aya kadar mapusu istendi. Dava, İstanbul Asliye Ceza Duruşmasında görülecek.