Talep patladı! Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

Talep patladı! Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

Son bir buçuk yıldır yaşamımızı kâbusa çeviren salgının az da olsa pozitif yanları da oldu. Öyle ki konutlarımızdan başımızı dahi çıkaramadığımız karantina günleri, bir haylimizin içindeki 'kabiliyetleri'…

Türk insanı olarak konuttaki zamanımızın büyük kısmını mutfakta geçiren bizler için karantina günleri evvel 'Eyvah kilo alıyorum' alarmı çaldırdı. Zamanla mevzu komşuya ikramla acemi aşçılığa evrilen mutfakta geçirilen zaman, Instragram'ın, Facebook'un 'Pide, çörek, börek, tatlı' resimleri ile dolmasını sağladı.

Talep patladı Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

Salgının başında, kekle başlayan tecrübeler zamanla yerini üretimi daha sıkıntılı pastalara vazgeçti

'Ben yaptım'lı anekdotlar eşliğinde paylaşılan resimler bol 'like' alınca, özgüvenler daha da pekişti.

Karantina günlerinin başında mercimek köftesi ile başlayan menüler, İtalyan mutfağındaki karizmatik adlı, soslu makarnalara kadar evrildi. TV'lerdeki aşçılık programları da ilave edilince, karantinalı hafta sonları bir haylimizi Mengenli Usta'ya doğru evirmeye başladı.

Talep patladı Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

SIRADANLAŞMA SÜRECİ İLE KURSLARA AKIN BAŞLADI

Sıradanlaşma sürecine girilmesi ile de konutta başlayan tecrübeler, profesyonelliğe doğru geçiş yaptırmaya başladı. Pandeminin tüm dünyadaki akışı değiştirdiği günümüzde, mutfak sanatlarına müteveccih alaka da giderek yükseliyor. Mutfakta kariyer fırsatları zenginleşiyor. Bu noktada kariyerlerine yeni bir başlangıç yapmak ve hobilerini işe dönüştürmek isteyenler için geliştirilen eğitimler, sektöre profesyonel işgücü kazandırmanın en iyi yolu haline geliyor.

Talep patladı Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

KADIN RAKAMI ÇOĞALIYOR YAŞ ORTALAMASI DÜŞÜYOR

Senelerdir bu alanda kapsamlı eğitimler sunan Mutfak Sanatları Akademisi'nin MSA bilgileri de öngörüleri doğrular kalitede. MSA bilgilerine göre; içinde bulunduğumuz yarıyılda özellikle aşçılık ve pastacılık eğitim kategorilerine arz çoğalıyor, kadın adaylar artıyor ve yaş ortalaması düşüyor.

Salgın yarıyılı ve sonrası istatistiklerini Hürriyet'le paylaşan MSA'nın bilgileri bir hayli sansasyonel.

Pandemiye karşın Eylül 2020’de alınan aşçılık kaydının rakamının evvelki senenin aynı yarıyılına göre yüzde 10 daha yükseldiği kollanıyor.

Bilgilere göre; mutfak sanatları eğitiminde, yüzde 100 doluluk ile eğitim programları açıldı. Kadın talebe rakamı bu program özelinde yüzde 40 daha fazla.

SALGIN ERİŞKİNLERİ DE MUTFAĞA İTTİ

18-25 yaş arası talebe rakamı Eylül 2019’da yüzde 63 iken Eylül 2020’de yüzde 54 olarak ölçülmüş. Başka Bir Deyişle 25 yaş ve sonrası, salgınla beraber işin eğitimine yönelmiş.

İşte dikkat toplayan bilgilerden öne çıkanlar:

*Eylül 2019’da lise mezunu yüzde 54 iken bu yarıyıl yüzde 47 olarak izledi. Üniversite ve yüksek lisans mezunlarının alakası çoğaldığı görülüyor.

*Pandemi sonrasında da değişik şehirlerden talebeler programlara katılmaya devam ediyor. Bu sene Eylül ayında talebelerin yüzde 90’ı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Eskişehir, Kocaeli ve Tekirdağ şehirlerinden oldu.

Talep patladı Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış

PASTACILIĞA RAĞBET TAVAN YAPTI

*Şubat 2021 bilgilerine göre ise pandemi yarıyılında özellikle pastacılık ve aşçılık eğitimleri yüzde 50 oranındaki arz çoğalışıyla müracaat listenin ilk sırasında yer aldı.

*Ekmek imaline, sıhhatli beslenmeye müteveccih workshop’lara müteveccih meyil de büyüdü. Mutfak yeteneklerini geliştirmek, mutfakta yetkinleşmek ve doğru yemek yapabilmeyi bilmek için online ve fiziksel mutfak kurslarında eğitim gören daha çok rakamda insan var artık.

*MSA'ya göre; mutfak sanatlarına gösterilen alakalının yükselmesinde eğitim cinslerinin değişikleşmesi ve yurtdışında çalışma imkânlarının olması da ehemmiyetli bir rol oynuyor.

*Kabiliyetlerin bulgusunun yanı gizeme hoş bir ücretle dünya çapında müesseselerde istihdam edilebilme gayeyi arza 'pozitif' tesir yapıyor.

*Ayrıca son yarıyılda Profesyonel Süperyat Şefliğini de alaka üst seviyede. MSA'ya göre; mutfak sanatlarını sadece lokantalarda çalışma ile değerlendirilmemesi gerekiyor.

*İş, her ne kadar lokanta ve otel mutfağı ile öne çıksa da gerçeğinde donanımın olduğu, mutfağın kurulabildiği her yerde yapılabiliyor. Öte yandan mezuniyetlerinin ardından kendi lokasyonlarını açıp idareyen/işleten çok rakamda talebe veya firma sahibi de eğitimlere katılımı artırıyor.

Talep patladı Salgının bilinmeyen sonucu: Ne çok şef varmış
ÇOK RAKAMDA ÖZEL YÜKSEKOKULUN YANI GİZEME DEVLET OKULLARI DA VAR

Şef olmak isteyenler için hemen her şehirde mutfak sanatlarına müteveccih özel kurslar ve yüksekokullar hizmet veriyor.

Bunların yanı gizeme bir hayli devlet üniversitesinde de Gastronomi kısmı bulunuyor.

En sansasyonel olanı ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyet sürdüren Açıköğretim Fakültesi'ndeki Aşçılık kısmı. Özellikle 'ikinci bir mektep' tercini yapanlar için Açıköğretim Fakültesi'ndeki kısım araştırılmaya değer.

BELEDİYELERİN MİLLET EĞİTİM MERKEZLERİ DE REVAÇTA

Şehir ve ilçe belediyelerinin yanı gizeme Ulusal Eğitim Bakanlığının, millet eğitim merkezleri aracılığıyla tertip ettiği 'fiyatsız' aşçılık kurslarına da katılım muhtemel.