Taliban, hamile bir polis memurunu öldürmekle suçlanıyor

Taliban, hamile bir polis memurunu öldürmekle suçlanıyor

BBC'ye konuşan görgü şahitleri, Afganistan'da Taliban militanlarının hamile bir polis memurunu silahla vurarak öldürdüğünü aktardı.

Yerel medyada adı Banu Negar olarak geçen kadın polisin, Ghor vilayetinin merkezi olan Firuz Koh kentindeki evinde akrabalarının önünde öldürüldüğü bildirildi.

Taliban'dan BBC'ye yapılan açıklamada Negar'ın vefatıyla alakalarının olmadığı iddia edilerek, hadisenin soruşturulduğu söylendi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Vakayla alakalı bilgimiz var, analiz sürüyor" diyerek, Taliban'ın Negar'ı öldürmediğini teyit edebildiklerini korundu.

Mücahid, Taliban'ın geçmiş idareyle çalışan şahısları bağışladığını ilave ederek, Negar'ın vefatını "şahsi husumet ya da başka bir mevzu" olarak niteledi.

Firuz Koh kentinde bir hayli bireyin cezalandırılmaktan korkarak konuşmayı yalanlaması sebebiyle hadisenin detayları hala netleşmiş değil. Ancak BBC'ye konuşan üç kaynak, Cumartesi günü Taliban'ın Negar'ı hırpaladıktan sonra kocası ve çocuklarının önünde vurarak öldürdüğünü kaydoldu.

Negar'ın akrabaları, surat bölgesi tamamen bozulmuş cansız bir vücudun ve duvara atlamış kan izlerinin görüldüğü resimleri de eriştirdi. Ailesi, yerel bir cezaevinde çalışan Negar'ın sekiz aylık hamile olduğunu aktardı.

Akrabalarının anlattığına göre, üç silahlı adam Cumartesi günü Negar'ın evine gelerek aile azalarının ellerini bağladı ve konutta arama yaptı. Bir şahit, konuta güçle giren bu şahısların Arapça konuştuğunu ileri sürdü.

Kadın polis Banu Negar'ın öldürülmesi, Afganistan'da kadınlara müteveccih baskının çoğaldığına ait haberlerin yoğunlaştığı bir sırada geldi.

15 Ağustos'ta ülkede yönetimi ele alan Taliban kendisini geçmişteki uygulamalardan daha ılımlı gösterme arayışında olsa da, baskı ve şiddetin sıklıkla yaşandığına dair haberler medyaya yansımaya devam ediyor.

İnsan hakları grupları intikam emelli öldürmelerin, hapsetmelerin ve bazı dini azınlıklara, kadınlara ve muhtelif kimliklere müteveccih baskının sürdüğünü aktarıyor. Taliban yetkilileri ise geçmiş yarıyılda hükümetle çalışmış bireylere müteveccih intikam arayışlarının olmayacağını korunuyor.

BBC Diplomasi Muhabiri Lyse Doucet, Taliban'ın iktidarı aldıktan sonraki ilk basın buluşmasında "Kin ve intikam yok" iletisini verdiğini andırdırarak, "Taliban'ın açıklamalarıyla, her bir militanın silahıyla kendi alanını hakimiyet ettiği caddelerden gelen sinyaller arasında makas açılıyor. Ülke genelinde, özellikle de kadınlara müteveccih istismar ve tacizin ebadını kestirmek güç" diyor.

Doucet, "Kabil'de konuştuğum herkes endişeli. Bunlar arasında daha önceki hükümetin danışmanları, havayolunun kabin takımı, hocalar, kuaförler var. Kimileri sarihçe korktuğunu söylüyor. Kimileri evlerini saklanıyor" diye ilave ediyor.

KADINLARIN ŞOVU DAĞITILDI

Taliban, dün Kabil'de onlarca kadının hak arzıyla yaptığı şovu dağıttı. Gösterici kadınlar, cumhurbaşkanlığı sarayına yürümeye çalışırken Taliban'ın biber gazı kullandığını söyledi.

Afgan medyası Tolo News'a göre ise Taliban protestonun hakimiyetten çıktığını ileri sürdü. Afgan kadınlar, çalışma hakkı ve hükümette yer alma arzıyla son günlerde Kabil ve Herat'ta eş şovlar tertip etti.

Önümüzdeki günlerde Taliban'ın hükümeti açıklaması bekleniyor. Taliban, hükümette kadınların da yer alacağını ancak bakanlık görevi verilmeyeceğini söyledi.

Pek çok kadın, Taliban'ın 1996-2001 senelerinde iktidarda olduğu yarıyılda kadınlara uyguladığı baskı ve cezalandırma usullerini yine uygulamasından korkuyor.

Tolo News'a konuşan gazeteci Azita Nazimi, "25 sene evvel Taliban geldiğinde mektebe gitmeme mani olmuştu. Beş senelik iktidarlarının ardından 25 sene eğitim gördüm ve çok çalıştım. Geleceğimiz için buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Reuters haber ajansına konuşan başka bir gösterici, Soraya ise şova Taliban'ın müdahalesini "Silah şarjörüyle kadınların kafalarına vurup kanattılar" diye anlattı.