Taliban izin verdi! Kabil'den ayrılıyorlar

Taliban izin verdi! Kabil'den ayrılıyorlar

Amerika Birleşik Devletleri, Taliban'ın 200 Amerikalı ve öbür sivillerin Afganistan'dan ayrılmasına izin verdiğini duyurdu. Uçuşların Perşembe günü yapılması bekleniyor.

Taliban'ın idaresine geçen Afganistan'da Kabir-ı Şerif havaalanında izin bekleyen altı kadar uçağın olduğu, ancak parçalamalarının Taliban tarafından yasaklandığını ortaya çıkmıştı. Büyüme Amerika Birleşik Devletlerinde krize neden olurken Biden yönetimi Taliban'a yeteri kadar baskı yapmadığı için tenkit oklarının amacına oturmuştu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Taliban'ın uçakları yakaladığını başlangıçta inkar ettikten sonra gidişatı kabul etmış ve yaptığı açıklamada, “ Taliban charter uçuşlarının yapılmasına izin vermiyor, bazı yolcuların lüzumlu dokümanlara sahip olmadığını iddia ediyorlar." ifadelerini kullanmıştı.

200 AMERİKALI VE ÖBÜR SİVİLLER İÇİN İZİN ÇIKTI

Tüm bu büyümelerin üstüne bugün Amerika Birleşik Devletleri Özel Temsilcisi Zalmay Reuters'a yaptığı açıklamada yapılan baskılar sonucunda Taliban'ın 200 Amerikalı ve öbür sivillerin Afganistan'dan ayrılmasına izin vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

Tahliye uçuşunun Perşembe günü yapılması bekleniyor. Kabil'i terk edecek şahıslar arasında Taliban'ın Kabir-ı Şerif'deri uçmalarını yasakladığı Amerika Birleşik Devletlerili ve Afgan bağlaşıkların tamamının olup olmadığı henüz muhakkak değil.

: İlginize Sürükleyebilir Kripto haciz! Hesabındaki 240 bin doları buharlaşmıştı...Nihat Özdemir sabredemedi: 'Dostlar vallahi usandım!' İşte otelde yaşananlar...Milyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiren PCR testi soruları cevap buldu

BIDEN 'BASKI UYGULUYORUZ' DEMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden da Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uluslararası cemiyetin tahliye uçuşlarının yine başlamasına izin vermesi için Taliban'a büyük baskı uyguladığını açıklamıştı.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın hakimiyeti Taliban'a geçtidaha fazla video için