Taliban yakın zamanda düzenli ordu kuracağını duyurdu

Taliban yakın zamanda düzenli ordu kuracağını duyurdu

Taliban hükümetinin Genelkurmay Başkanı Fasihuddin, bugün yaptığı açıklamada ülkedeki “kavmi ve direniş temelli kaos çıkaranları” bastıracaklarını belirterek yakın zamanda Afganistan’da kumpaslı ordu

Taliban hükümetinin Genelkurmay Başkanı Kari Fasihuddin, başşehir Kabil’de bir konferansta yaptığı konuşmada, ülkedeki askeri sisteme dair Taliban idaresinin tasarılarını duyurdu.

Afganistan’da güçlü ve kumpaslı ordu kurmaya dair istişare ve çalışmaların devam ettiğini kaydolan Fasihuddin, bunun yakın zamanda yaşama geçirileceğini belirtti.

İÇ SAVAŞ İDDİASI

Öte yandan Fasihuddin, ülkede “kavmi ve direniş temelli kaos çıkaranları” bastıracaklarını söyleyerek, “direnişçilerin” ülkeyi iç savaşa çekmek istediğini ileri sürdü.

Afganistan’daki 34 vilayetten 33’ü Taliban’ın hakimiyeti altına girmişti, ancak başşehir Kabil’in kuzeyindeki Pencşir vilayeti yerel grupların elinde kalmıştı.

Milli Direniş Cephesi ismi altında bir araya gelen mevzubahisi gruplara daha önceki Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyordu.

: İlginize Sürükleyebilir Millî Eğitim Bakanlığından yeni PCR testi kararı! Kapsamı genişletildiKendini öldürmek için kiralık katil yakaladı, nedenini dinleyenler inanamadı!Taliban resmen duyurdu! Flaş ordu açıklaması...

Taliban, 6 Eylül’de Pencşir vilayetindeki gruplarla çatışmaların sona erdiğini ve bölgede bütün hakimiyeti sağladıklarını duyurmuştu.

Aynı gün, Anadolu Ajansı muhabirleri Pencşir merkezine giren ilk basın müesseseyi olarak, vilayet merkezi Bazarak’ı görüntülemişti.

Bazarak’ta Taliban eforlarının hakimiyeti sağladığı ve dağlarda zaman zaman çatışmaların devam ettiği gözlemlenmişti.