Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

Aralarında bebek ve yaşlıların da olduğu 16 karakter bir Afgan aile, Taliban eforları tarafından vefatla tehdit edilince Türkiye’ye kaçtı. Vize meseleyi sebebiyle Türkiye’ye giremeyen aile 22…

Afganistan’da Amerika Birleşik Devletleri ve NATO eforlarının çekilme tarihi yanaşırken, Taliban’dan kaçış Türkiye’ye de uzanıyor. Taliban’ın vefat tehdidi suratından Türkiye’ye kaçtıklarını söyleyen bir aile, günlerdir İstanbul Havalimanı’nda yaşıyor. Haberde adı güvenlik bahanesiyle ‘Ahmed’ olarak verilen bir aile abonesinin anlatımına göre Taliban atağı altındaki Herat şehrinde yaşıyorlardı. Ahmed Afganistan’da Amerika Birleşik Devletleri merkezli beynelmilel destek kuruluşu olan Blumont’ta çalışıyordu. Bazı akrabaları daha evvel Amerika Birleşik Devletleri’ye gitmişti. Aile Taliban’ın vefat tehdidiyle karşılaştı. Geçtiğimiz aylarda bir yakınları Taliban tarafından öldürülünce kaçmaya karar verdiler. Evvel yaşadıkları Herat şehrinden Kabil’e geçtiler, oradan da havayoluyla 22 Haziran’da İstanbul'a geldiler. Ancak vizeleri yoktu, Türkiye’ye alınmayınca havalimanında yaşamaya başladılar.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

BBC Türkçe’ye dramlarını anlatan aile beynelmilel koruma müracaatı yaptıklarını söylerken Afganistan’a geri sevk edilmeleri gidişatında vefat tehlikeyi olduğunu belirtip bu surattan ‘yeni hayat’ın kapısında beklemeyi seçim ediyor.

Ahmed, “Taliban, kaçtığımızı öğreniyor. Geri dönmemiz halinde hepimizi öldürecekler. Hiçbir biçimde ülkemize tekerrür yarıyılayız. Bunun hiçbir yolu yok. Ama Türkiye bizi geri yollamaya çalışıyor. Can Vermek istemiyoruz” diyor. Göç Yöneti Genel Müdürlüğü ve havalimanı idaresinden de açıklama yok.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılarAfgan aile havalimanında uyuyup kalkıyor, tüm güç koşullara karşın vefat tehlikesinin olduğu Afganistan’a dönmek istemiyor.

‘DÖNMEKTEN İYİDİR’

Havalimanındaki bekleyişleri sürerken bir vakit sonra iç hatlar terminaline alınmışlar. Ailede 1.5 yaşındaki bir bebek ile ileri yaşta üç şahıs da var. Ahmed, hem bebeğin hem de erişkinlerin acil sağlık rehabilitasyonuna gereksinim dinlediğini söylüyor. Bir vakit evvel hasta olunca acil sağlık takımı gelmiş. Bebek sağlık kurumuna götürülüp rehabilitasyonunun ardından tekerrür aileye teslim edilmiş. Yaşlı bazı aile azalarının da sağlık meseleleri yaşadığını belirten Ahmed, her şeye karşın bu şartların bile Afganistan’a dönüp can vermekten daha iyi olduğunu vurguluyor.

Taliban’dan kaçtılar, terminalde kaldılar

100 BİNİ AŞKIN ŞAHIS YOLLARDA

AFGANİSTAN Sığınmacılar ve Geri Dönüşler Bakanlığı kayıtlarında, son 3 ayda ülkedeki Taliban hamleleri neticeyi 130 binden fazla bireyin konutlarını terk ederek tehlikesiz bölgelere göç ettiği açıklandı. Kayıtlara göre en fazla göç, savaşın şiddetlendiği Kuzey Afganistan’da yaşandı. Bu vilayetlerde Taliban’ın hücumlarının çoğaldığı ve insanların göçe zorlandığı ifade edildi.