Tam 125 ton üretiliyor! Afyonkarahisar’dan 24 ülkeye ihraç ediliyor

Tam 125 ton üretiliyor! Afyonkarahisar’dan 24 ülkeye ihraç ediliyor

Afyonkarahisar'da üretilen lokumlar dünyanın 24 ülkesine ihraç ediliyor. Kentteki 70 işletme bütün 125 ton lokum imali sağlıyor.

 AFYONKARAHİSAR’da fıstıklı, fındıklı, meyveli ve çikolatalı olmak üzere muhtelif tatlarda lokum imali yapılıyor. Kentte 70 işletme tarafından senede 125 ton imali yapılan lokum 24 ülkeye ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar sucukta olduğu gibi Türkiye’deki lokum imalinde ehemmiyetli bir yer yakalıyor. Kentte bulunan bir hayli işletme muhtelif cinslerde lokum imali asıllaştırıyor. Antep fıstıklı, fındıklı, gül aromalı, meyveli, kahveli ve çikolatalı olmak üzere bir hayli çeşitte üretilen lokumlar damak çatlatıyor. Kentte 70 işletme lokum imali yaparken, bu imaller yurt içi ve yurt dışına sevk ediliyor.

Tam 125 ton üretiliyor Afyonkarahisar’dan 24 ülkeye ihraç ediliyor

’24 ÜLKEYE İHRACAT REELLEŞTİRİYORUZ’

Afyonkarahisar Tarım ve Orman Şehir Müdürü İbrahim Acar, kentte 2020 seneyi itibari ile 70 şirketin senelik 125 ton lokum ürettiğini, bu şirketlerden 8’inin ise ihracat yaptığını söyledi. Afyonkarahisar denince akla gelen mahsullerden birinin de lokum olduğunu vurgulayan Acar, "Lezzetin de başşehriyiz diyoruz Afyonkarahisar olarak ve 2020 sayıları ile bizim 125 bin kg lokum yapımımız var. Bu lokumun büyük bir kısmını da biz yurt dışına ihraç ediyoruz. Şu anda 24 ülkeye ihracatımız var. İhraç ettiğimiz ülkeler Amerika Birleşik Devletleri’nden Yunanistan’a, İngiltere’den Singapur’a ve Orta Doğu ülkelerine toplam 24 ülkeye ihracat reelleştiriyoruz. Bizim lokum ihracatı yapan işletme sayımız da 8. İhracat yapan işletme sayımız 8 ama kentte lokum imali yapan işletme sayımız veya şirket sayımız da 70" dedi.

Tam 125 ton üretiliyor Afyonkarahisar’dan 24 ülkeye ihraç ediliyor

’SENELİK 500 TON LOKUM İHRAÇ EDİYORUZ’

Kentte lokum, pişmaniye ve baklava imalinde faaliyet gösteren şirketin genel müdürlüğünü yapan Yunus Emre Koca, pek çok çeşitte yapım reelleştirdiklerini söyledi. Özellikle ürettikleri lokumları kendi işletmeleri ve buna bağlı olan öbür şirketler aracılığıyla hem Afyonkarahisar’da hem de Türkiye genelinde bir hayli noktada satışını yaptıklarını anlatan Koca, 3 sene evveline kadar 40 ülkeye ihracatları olduğunu ancak Amerika Birleşik Devletleri’deki ve Avrupa’daki krizlerden sonra ihracat rakamının eksildiğini kaydoldu. Koca, "Şu an 20’ye yakın ülkeye ihracatımız var. Bunlar Avrupa’da İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Kosova, Özbekistan, Kazakistan gibi ülkeler. Maksadımız da allahın izniyle dünyanın yarısına lokum satmak" diye konuştu.