Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyor

Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyor

İki sene süresince yaşamlarımızı kâbusa çevirdikten sonra eksilen olay rakamları ve neredeyse biten vefatlarla beraber ismini artık çok zikretmemeye başladığımız koronavirüs acaba geri mi dönüyor? Almanya’dan

Almanya, bu kış Covid ile savaşmak için Ekim'den Mart'a kadar lokantalarda, barlarda ve mağazalarda maske takmayı gerekli hale getirmeyi düşünüyor.

Alman gazetesi Die Welt'in haberine göre, bu tasarı yalnızca Ekim'den Mart'a kadar geçerli olacak

Alınacak bu sert ihtiyatın bu kış kimi bilim insanları tarafından beklendiği açıklanan Covid dalgasıyla çabaya takviyeci olması hedefleniyor.

Öte yandan hükümetin bu tasarıları Covid sonrası yaşamın tadını çıkaran 80 milyon Alman için hayal kırıklığı olacak.

Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyorMaskeler bir müddettir yaşamımızdan neredeyse tamamen çıkmıştı

EKİM – MART AYLARI ARASINDA

Her sene Münih'te tertip edilen Oktoberfest bira şenliğinin beğenenleri, Alman hükümetinin Ekim'den Mart'a kadar gerekli maske takmayı gerekli kılacak öneriler üzerinde kafa yormasıyla bir şok yaşıyor.

Tasarılar, Covid'in kış aylarında dağılmasıyla savaşmak emeliyle barlar, lokantalar ve mağazalar dahil olmak üzere tüm kamusal alanlarda senenin daha soğuk yarısında maske takmayı içerecek.

Tasarı kağıt üzerinde 'O-bis-O' olarak adlandırılıyor. Bu da Almanca ‘Oktober bis Ostern’ başka bir deyişle Ekim'den Paskalya'ya tabirinin kısaltması. 'O-bis-O' kaideyi, Alman soğuğunun gerçekten ısırdığı aylarda sürücülerin otomobillerine kış lastikleri takmalarını gerektiren araba idaremeliklerine atıfta bulunuyor.

Kovid olayları genellikle kış aylarında insanlar konutlara çekildikçe çoğalıyor, bu sebeple tasarının korunucuları bu meyle karşı koymayı ve maske gerekliliği yoluyla öbür akciğer ve grip enfeksiyonlarıyla gayret etmeyi umuyor.

Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyorHerkes kışın gelmesiyle beraber tesirini kaybeden aşılar suratından yeni bir salgın oluşmasından korkuyor

‘YAZ DALGASI’ DEVREDE

Ülke son zamanlarda, soğuk hava dahi gelmeden evvel bir 'yaz dalgası' olarak belirlenen resmi sayılara göre günde 50 ila 130 koronavirüs ile alakalı vefat bildirdi.

Kaidelerin mektepler ve anaokulları için geçerli olup olmayacağı belirli değil. Şu anda Almanya'da maske takmak sadece toplu taşıma ve tıp merkezlerinde gerekli.

Geçen seneki Oktoberfest, basmakalıpta 6 milyon katılımcıyı sürükleyecek olan Alman makamları tarafından tamamen iptal edildi, bu sebeple bu seneki şenlik gerekli maske takma sebebiyle kesintiye uğrarsa şenlik beğenirler hayal kırıklığına uğrayacak. 

Yaz gelmesiyle, milyonlarca insan sosyal mesafeyi gözetmek ve grup ebatlarını sınırlamak gibi ağır Covid kısıtlamaları olmadan sosyal etkinliklerden ve etkileşimlerden sevinç alıyor.

Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyorİki sene süresince yakamızdan düşmeyen koronavirüs salgınında sağlık çalışanlarının bu görüntüsü sanki aklımıza kazınmıştı

BİLİM KOMİTESİNİN KARARI BEKLENECEK

Alman hükümeti, Eylül ayında sona erecek olan Enfeksiyondan Korunma Yasası'nın bir sonraki versiyonuna hangi kaideleri koyacağına karar vermeden evvel muhtemelen bir bilimsel komitenin belirtilerini bekleyecek.

Eylül sonuna kadar hükümete hangi kısıtlamaların tesirli olduğunu söylemek de bu komitenin görevi.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Covid olaylarının çoğalmasının beklendiği güz için yedi maddelik tasarısını dün sundu, ancak gerekli maske takmaya dönüş raporları hakkında yorum yapmadı.

Bakan Almanları ve turistleri kendilerini ve başkalarını koronavirüsten gözetmek için içeride surat maskeleri takmaya çağırdı, ancak mevcut bilgilerin maske kullanımını legal bir lüzumluluk haline getirmediğini kabul etti.

Tam bitti derken kötü haber geldi… Almanya, ekimde maskeleri geri getirmeye hazırlanıyorİnsanlar tedbirler kaldırıldıktan sonra yine yasaklarla yaşamaya devam etmek mevzusunda haklı olarak oldukça gönülsüz

“PANİĞE GEREK YOK”

Sosyal Demokrat Parti’nin bir abonesi olan Lauterbach, Berlin'de gazetecilere verdiği beyanatta, "Kendilerini veya başkalarını gözetmek isteyenlerin içeride maske takmalarını istiyorum" dedi ve hadiselerin önümüzdeki aylarda çoğalmaya devam edebileceğini kaydoldu.

Bakan “Gönüllü olarak maske takmak iç mekanlarda basmakalıplaşmalı.” ifadesini kullandı.

Sağlık bakanı, Almanya'da gezen baskın varyantın oranla hafif olduğunu ve bir hayli sakinin aşılandığını veya COVID-19'dan iyileştiğini, başka bir deyişle daha az ciddi hastalık tehlikeyi altında olduklarını söyledi.

Lauterbach ayrıca, hükümetin güzde tüm ana varyantlara yanıt verecek geniş bir aşı tedariki üzerinde çalıştığını söyledi ve tehlike altında olan veya başkalarını riske atmaktan sakınmak isteyen yurttaşları ikinci bir dayanak yapmaya çağırdı.