Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

17 günlük bütün kapanma evvelinde yazlıklara ve memlekete akın yaşandı. İstanbul dışına çıkanlar, dün gün boyu trafiği kilitledi. Otogarlarda biletler tükendi, ek seferler konuldu. Bir otobüs…

Bütün kapanma başlamadan memleketlerine, yazlıklara ve tatil beldelerine gitmek isteyenler megakentleri terk etmeye başladı. İstanbul’dan şehir dışına gidecekler, dün sabahın erken saatlerinden itibaren yola çıktı. Anadolu Yakası’nda TEM yolunun Ankara yönüne doğru, Çamlıca Gişeler ve sonrasında trafik yoğunluğu giderek arkasıydı. D-100 Karayolu Ankara istikametinde ise Kartal ve Tuzla arasında trafik yoğunlaştı. Kent genelinde ana atardamarlar ve ara caddelerde dahi trafik yoğunluğu yaşandı.

ARİFE GÜNÜ GİBİ...

Esenler’deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na da akın vardı. Otobüs işletmeleri arzdan son derece hoşnut olurken, ek seferler koymak zorunda kaldılar. Bazı işletme yetkilileri, “Arife günleri oluşan yoğunluğun benzersi. 1 yıldır bu kadar yoğun olmamıştı otogar” dedi. Otobüs işletmesinde çalışan Kaptan Albay, “Şu anda bayram üzeri olduğu, bir de yasaklar geldiği için yoğunluk çok yüksek. Herkes çoluğunu çocuğunu aldı kaçıyor. Bilet satışlarında patlama var” diye konuştu. 12 yıldır özel bir otobüs işletmesinde çalışan Adnan Ayhan ise karantina göçünü, “Bir yıldır ilk kez taşıtlarımız bu biçimde doluyor. Herkes kaçıyor. Ailesine, memleketine gidiyor. Arife günleri böyle dolu olurdu. Aynı o zamanlardaki gibi” laflarıyla anlattı.

BOLU DAĞI TIKANDI

Türkiye’nin ehemmiyetli geçiş noktalarından olan Bolu Dağı’nda da dün trafik yoğunluğu oluştu. Yolun Ankara güzergahında trafikte sıkışıklık yaşandı. İstanbul güzergahı ise boş kaldı. Rotadaki dinlenme kuruluşlarında da yoğunluk yaşanırken, yolda kalan veya minik çaplı kaza yapan taşıtların olduğu noktalarda trafik akışında zaman zaman aksamalar oldu. Polis ve jandarma takımları, otoban ve gişelerde sıkı teftişlerde bulundu.

BODRUM'A GİRİŞ

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçışResim: Sabri KESEN/Anadolu Ajansı

Şöhretli tatil beldesi Bodrum, 17 gün sürecek ‘bütün kapanma’ evveli tatilci akınına uğradı. Kent merkezi giriş ve çıkışlarında uzun taşıt kuyrukları oluştu. Muhtemel yoğunluğu varsayım eden takımlar da ilçe girişinde güvenlik tedbiri aldı. Bodrum girişinde başlayan ve Turgutreis, Yalıkavak, Göltürkbükü doğrultusuna giden tüm rotalarda sıkışıklık vardı.

İSTANBUL’DAN ÇIKIŞ

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçışResim: Uğur ŞAHİN/DHA

İstanbul’da şehir dışına çıkmak isteyenlerin tesiriyle trafik yoğunluğu dün akşam saatlerine doğru giderek arkasıydı. İBB’nin mobil uygulamasına göre, kent genelinde trafik yoğunluğu 13.00 sıralarında yüzde 71, 15.00 sıralarında yüzde 74, 18.00 sıralarında da yüzde 80 olarak ölçüldü. Trafik yoğunluğu sıradanda öğlenleri yüzde 30-40 etrafında olurdu.

İSTANBUL OTOGAR

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

Bütün kapanma kararının uygulanmasına bir gün kala İstanbul’daki otogarda yoğunluk çoğalarak devam ediyor. Biletler tamamen satılınca şirketler ek sefer koymaya başladı. Burçak BOZKUŞ / DHA

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçış

SEFER RAKAMI ÜÇE KATLANDI

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, İstanbul genelindeki otogarlardan günde en az 100 bin yolcu çıkışı olduğunu söyledi ve “Kapanma kararının açıklanmasıyla otobüs rakamları vasati 600’den 2 binlere, yolcu rakamı ise günlük 25 binden 100 binin üzerine çıktı” dedi. İnternette bilet aramalarında ciddi bir çoğalışın alana geldiğini belirten Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu ise “Enuygun’dan yapılan uçak bileti aramaları 6.5, otobüs bileti aramaları da 15 katına çıktı” diye konuştu.

EN ÇOK ARZ OLAN ŞEHİRLER

Tuğba Hacıbayramoğlu’na göre, uçak biletinde İzmir, İstanbul, Van, Diyarbakır, otobüs biletinde ise Ankara, İstanbul, Van, İzmir ve Adana en çok bilet araması yapılan şehirler oldu. Kapanmanın hemen evvelindeki günler için bilet alanların yüzde 93’ü tek istikametli ve yüzde 87’si ise tek şahsiyet bilet satın almayı seçim etti. Fatma AKSU/İSTANBUL

İZMİR OTOGARI DOLDU TAŞTI

Bornova ilçesindeki İzmir Otogarı’nda da büyük yoğunluk yaşandı. Otogara gelenlerin ehemmiyetli kısmının yazlık bölgeler için bilet aldıkları görüldü. Pamukkale Turizm İşlem Müdürü Ahmet Donbaz, “Banalin 2-3 katına kadar çıktı yolcu sayımız. Yolculuk yapanların yüzde 80’e yakını yazlık bölgelere gidiyor. Ama Türkiye’nin her yerine bir hareket var. Günlük 200-300 ek sefer yapmış olduk” diye konuştu.

ANTALYA

Tam kapanma göçü başladı... Yasak öncesi büyük kaçışResim: İbrahim LALELİ/DHA

Kapanma evvelinde Antalya'daki şöhretli Konyaaltı sahili doldu.

BİLİM HEYETİ ABONESİ UYARDI: ŞİMDİ TATİLİN ZAMANI DEĞİL

Sağlık Bakanlığı Cemiyet Bilimleri Heyeti abonesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, bütün kapanma yarıyılını tatile çevirmeyi düşünen yazlıkçılara ihtarlarda bulundu. Bu vaziyetin, bu akşam saat 19.00’da başlayacak kapanma evveli hareketliliğin çoğalmasına neden olduğunu kaydolan İlhan, şunları söyledi: “Olay rakamını eksiltmenin yolu, kalabalıklarda toplanmamak. Şu an ‘İzne gideyim, tatile çıkayım, bayramda ailemin yanına gideyim’ zamanı değil. Şu an geldiğimiz noktada herkesin çekirdek ailesi ile hareketliliği eksilterek, bulunduğu yerde statik kalması ve kaidelere uyması, sırası geldiğinde aşısını olması gerekir. Seyahat ve hareketlilik yoğun olursa fertsel sevinçlerimizi cemiyetin güvenliğine seçim edersek arkasını gizeme gelecek olaylar ile yeniden karşılaşma olasılığımız çoğalır. Çekirdek aile ile kısıtlamayı geçirmeliyiz.” Şaduman UNUTMAZ / DHA