Tarihe zulme jet müdahale!

Tarihe zulme jet müdahale!

Hürriyet’in dün, Antalya’daki Roma yarıyılına ait yapıtların nasıl imha edildiğini haberleştirmesinin ardından kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının üzerine yapılan çeşmeler söküldü.…

Antalya Korkuteli ilçesi Osmankalfalar köyünde takribî 20 sene evvel bulunan daha önceki Roma yarıyılına ait kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının köy camisinin duvarı olarak kullanılması ve kabartmalı stellerin delgiyle delinerek üzerine çeşme takılması, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Hürriyet’e konuşan Genel Müdür Gökhan Yazgı, “Mevzudan haberdar olur olmaz bölgede çalışma başlattık. Uzman dostlarımız şu anda tahlil yapıyor. Yapıtlara bu biçimde müdahale edilmesine asla izin vermeyiz. Zorunlu çalışmaların ardından o yapıtların müzeye taşınarak mı yoksa yerinde mi korunacağına karar verilecek” dedi.

TAHLİL YAPILIYOR

Köyün tamamında uzmanların tahlil yaptığını da kaydolan Yazgı, “Sadece duvar ve çeşmeyi değil köyün tamamında tespit yapıp başka yapıtların olup olmadığını tekerrür hakimiyet ediyoruz. Şayet varsa gereken yapılacak” diye konuştu. Daha Önceki Roma yarıyılına ait kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının üzerine yapılan çeşmeler dün söküldü.

NE OLMUŞTU?

Takribî 20 sene evvel bulunan daha önceki Roma yarıyılına ait M.S. 3. ve 4. asır kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının köy camisinin duvarı olarak kullanıldığı ortaya çıkmış, buna karşın Elmalı Müze Müdürlüğü yapıtların yerinde korunması mevzusunda karar almıştı. Uzun zaman bu biçimde kalan yapıtlar, köye çeşme yapılma lüzumu doğunca olağanüstü biçimde imha edilmişti. Bölgeye gelen takımlar, yapıtları delgiyle delip üzerine vanalı plastik boru ve demir çeşme takmış, bununla da kanaat etmeyerek taşlar arasındaki boşlukları sıva ile kapatıp, beyaza boyamıştı.