Tarihe zulüm! Roma duvarına plastik çeşme

Tarihe zulüm! Roma duvarına plastik çeşme

Antalya Korkuteli’nde bulunan Roma yarıyılına ait yapıtların duvar olarak kullanıldığı, delgiyle delinerek musluk takıldığı, üzerine de sıva ve boya yapıldığı ortaya çıktı. Köy muhtarı “Köye…

Antalya’nın Korkuteli ilçesi Osmankalfalar köyünde takribî 20 sene evvel bulunan daha önceki Roma yarıyılına ait M.S. 3. ve 4. asır kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının, köy camisinin duvarı olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Yapıtların vaziyeti Elmalı Müze Müdürlüğü tarafından da tespit edildi ancak müze yetkilileri yapıtların yerinde korunması mevzusunda karar aldı.

DELGİYLE DELDİLER

Bu karar, yeni bir skandalı ortaya çıkardı. Uzun müddet bu biçimde kalan yapıtlar, köye çeşme yapılma lüzumu doğunca mucizevi biçimde yıkım edildi. Köy muhtarlığı, çeşme arzını Korkuteli Belediyesi ve Antalya Megakent Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yöneti’ne ASAT bildirdi. Bölgeye gelen takımlar, yapıtları delgiyle delip üzerine vanalı plastik boru ve demir çeşme taktı. Bununla da kanaat etmeyen takımlar, taşlar arasındaki boşlukları sıva ile kapatıp, beyaza boyadı.

Tarihe zulüm Roma duvarına plastik çeşme

‘TAKIMLAR BU ÇÖZÜMÜ BULDU’

Yaşananları Hürriyet’e anlatan köy muhtarı Murat Duran, “Biz makûs bir maksatla bunu yapmadık. Takımlardan arzda bulununca böyle bir çözüm buldular. Yoksa biz bu taşlara hasar vermek istemeyiz. Zati uzun senelerdir çalınmasın diye taşları gözetiyoruz. Mevzuyu müze yetkililerine de aktardık. Uzmanlar gelip bölgede yine tespit yapacaklar. Gereken neyse yapılacak” diye konuştu.
“Bu köy, bu taşları 20 yıldır gözetiyor” diyen köy soğukkanlıyı Enver Sarı ise “Bu borular bu taşlara yakışmadı. Zati sökülecekmiş. Burası tarihi yapıtlar bakımından zengin bir bölge. Biz etraftaki taşları duvar üretiminde kullandık. Aralarına karton koyup gözetsek daha iyi olurdu ama sonradan usumuza geldi” dedi.

‘SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ’

Roma yarıyılına ait yapıtların duvar üretiminde kullanıldığını daha evvel tespit ettiklerini kaydolan Elmalı Müzesi Müdürü Yunus Reyhan Taşçıoğlu şu bilgileri verdi: “Biz kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının tespitini daha evvel yaptık. Ancak burada bir müze açılır, Korkuteli’nin yapıtları Korkuteli’nde kalır görüşüyle bu yapıtları yerinde gözetmek istedik. Zati bölge milleti de ‘Burası bizim müzemiz’ diyordu. Ancak ortaya çıkan yeni tablo bu yapıtların müzeye taşınması lüzumluluğunu ortaya çıkardı. Biz lüzumlu söküm harekâtlarını yaparak yapıtları koruma altına alacağız. 2 uzman görevlendirdik. Şayet yapıtlar hasar gördüyse mesuller hakkında savcılığa da kabahat ilanında bulunacağız.”

Tarihe zulüm Roma duvarına plastik çeşme

‘YÜKSEK KALİTELİ ESERLER’

Hürriyet muhabirinin sürüklediği resimler üzerinden tahlil yapan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Nevzat Çevik ise şu bilgileri verdi: “Bunlar geç Roma yarıyılına ait kabartmalı yüksek kaliteli yapıtlar. Bunların netlikle müzede koruma altına alınması gerekiyor. Geçmişte bu cins yapıtlar duvar üretiminde kullanılmış. Ancak artık çağdaş yarıyıldayız. Bu cins yapıtları duvar yapıp, üzerine delik açıp, musluk takamazsınız. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Bunlar kültür varlığı. Orada sıva ve boya da görüyorum. Bunlar gerçekten tarih ismine üzücü şeyler.”