Tarihi çeşmeyi yıktılar! Kentsel dönüşüm kurbanı

Tarihi çeşmeyi yıktılar! Kentsel dönüşüm kurbanı

İstanbul Beşiktaş’ın Dikilitaş Semti’nde bulunan Hamidiye Çeşmesi’nin, artta kalan binanın kentsel değişime girmesiyle beraber izinsiz olarak devrildiği iddia edildi. Mahalle soğukkanlıları çeşmenin

İstanbul Beşiktaş’taki Dikilitaş Semti’nde 1926 senesinden itibaren bulunan Hamidiye Çeşmesi, 1970’lerde yer farklılığı ile Hora Cadde’a taşındı. Yardımseverler tarafından yaptırılan ve yarım yüzyıldır aynı yerde bulunan çeşme, arttaki binanın kentsel değişime girmesiyle 17 Nisan’da izinsiz devrildi. Çeşmenin devrilmesine, çevre sakinleri tepki gösterdi. Çeşmenin kendileri için değer taşıdığını söyleyen bölge milleti, yine yapılmasını istiyor. Yerinde şu an demir istiflerinin bulunduğu çeşmeye ait, İstanbul Megakent Belediyesi izinsiz yapılan imhayla alakalı legal sürecin başlatıldığını açıkladı.  

'HAFIZA YOK EDİLDİ'

Beykent Üniversitesi’nden Abide Koruma ve Bakım Uzmanı Doç. Dr. Gamze Kaymak Heinz, çeşmenin devrilmesiyle etraftakilerin belleğinin silindiğini belirtirken, müteahhitlerin de koruma eğitimi almaları gerektiğini söyledi. Çeşmelerin kamusal alanın ehemmiyetli bir parçası olduğunu belirten Heinz, “Ulusun zaman içinde ona atfettiği bir değer vardır ve abide kavramı bir değerdir. Birtakım kâğıtlar üzerinde abide olarak gözüküp gözükmemesi bir argüman olamaz. Bu cemiyette bir koruma şuurunun yerleşmesi gerekiyor. Karar verici pozisyonda olan herkes bir koruma eğitiminden geçmeli. Burada, bu etrafta yaşayan insanların belleği yok edildi” diye konuştu.  

'İNŞAAT SAHAMIZIN İÇİNDEYDİ'

Öte yandan şantiye şefi Kaan Kürşat Kocaoğlu çeşmenin tahribine ait “Bu çeşme bizim inşaat sahamızın içerisindeydi, biz bu çeşmeyi devirdik ve şu an zemin kuvvetlendirmesi yapıyoruz. Patentli olan bir çeşme değildi. İnşaat bittikten sonra zati biz bu çeşmenin daha hoşunu yapıp semtin hizmetine sunacağız. İnşaat alanımızın içinde olduğu için devirmek zorundaydık” dedi.

'ÇEŞMEMİZİ İSTİYORUZ'

46 yıldır Dikilitaş’ta yaşayan Ramiz Öztel çeşmenin devrilmesiyle alakalı, “Seneler evvelden beri su taşıdığımız çeşmeydi. Devrilmesine çok üzüldük. Belediyeden buranın tapulu olduğunu delilledik ve lafını aldık, inşaat bittikten sonra çeşmemiz yine yapılacak. 3 kuşaktır bu çeşme vardı. Bu çeşmeden babamlar su taşımış, ben su taşıdım. Bu çeşmenin hatıralarına ve tarihine inanıyorum. Çeşmeyi çocuklarımın da görmesini istiyorum. Dikilitaş için bir simgeydi. Çeşmemizi istiyoruz” diye konuştu.  

60 yaşındaki Bekir Can ise “Bu çeşmemizin tekerrür yerine konulmasını istiyoruz. Böyle değerleri kaybetmememiz, her zaman anımsamamız gerekli” dedi.