Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mezopotamya’nın tarihiyle, kültürüyle, gastronomosiyle keşfedilmesini sağlayacak yedi Mezopotamya rotası oluşturdu. Ay yaradanı Sin’e inanan Sabiilerin tapınaklarının bulunduğu

GÖBEKLİTEPE’Yİ KEŞFET

Büyük Mezopotamya Turu: En az 9 günlük tur, Mezopotamya’nın tarihini, kültürünü, tabiatını ve gastronomisini keşfetmenizi sağlayacak. Tur, antik Antep’in tarihi hanları, hamamları, çarşıları ve dar taş caddelerinde başlıyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Arkeoloji Müzesi ile devam ediyor. Buradan Fırat’ın nehir kenarlarını ve şu anda müzede bulunan mozaiklerin gün suratına çıkarıldığı Zeugma Belkıs kazı alanını ziyaret edebilirsiniz. Fırat’ın doğu kesiminden geçerek patlıcan, kebap ve künefe tatlısıyla ünlü Birecik’e erişeceksiniz. Dünya genelinde nesli tükenen kelaynakların son 205’ini Birecik’teki Kelaynak Faize Merkezi’nde görebilirsiniz. Halfeti ilçesi ise en son durağınız. Şanlıurfa, ülkenin en büyük müzesi Haleplibahçe Mozaik Müzesi ile Türkiye’nin en özgün destinasyonlarından biri; Göbeklitepe, Harran kazı alanı ve Balıklıgöl. Kommagene medeniliğinin merkezi olan Adıyaman’ı ziyaret edebilirsiniz. ‘Yaradanların Tahtı’, Nemrut Dağı herkesin hayatında en az bir kere yaşaması gereken bir hoşluk sunuyor. Diyarbakır şehir merkezini keşfederek en az iki gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Güne Hasan Paşa Hanı’nda kahvaltı ile başlamayı unutmayın. Diyarbakır’dan sonra reel bir Mezopotamya masalı olan Mardin’e erişebilirsiniz. Hasankeyf, bu güzergâh üzerinde ehemmiyetli bir noktadır. Batman müzesini de ziyaret etmelisiniz. Bu harika tur, Siirt’te son buluyor; İslam’ın, astronominin ve eğitimin merkezi olan Tillo ve Botan Vadisi.

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

SABİİLERİN TAPINAKLARI SOĞMATAR

Buğdayın İzinde: Takribî 5 günlük rota, bu bereketli topraklarda buğdayın izlerini takip ediyor. Göbeklitepe’de başlayıp Harran üzerinden devam ediyor. Buradan ay yaradanı Sin’e inanan Sabiilerin tapınaklarının bulunduğu Soğmatar ziyaret edilebilir. Diyarbakır’a doğru ilerlediğinizde, yabani buğdayın atası olan siyez buğdayının hali hazırda bulunduğu Karacadağ Dağı eteklerine erişeceksiniz. Rota, Malatya’da  Hitit mesken yeri olan ve bir kase buğday karşılığında ilk minimum fiyatın ödendiği Aslantepe Höyüğü’nde bitiyor.

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

YARADANLARIN TAHTI NEMRUT DAĞI

Büyük Taşların Sırrı: Bu güzergâh Şanlıurfa ve Adıyaman illerine içeriyor. Dünyanın en daha önceki abidesel tapınak yapısı olan Göbeklitepe’de başlar ve ‘Yaradanların Tahtı’ olan Nemrut Dağı’nda biter. Ayaklarınızı Mezopotamya’nın ana can damarı Fırat’a batırabilirsiniz. Rotanın Adıyaman kısmının ilk durağı Perre antik kentinin nekropolü. Antik kentte bulunan Roma çeşmesinde suratınızı yıkamayı unutmayın. Rota  2 bin 150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın doruğunda sona eriyor.

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

İLK SARİH HAVA HEYKEL ATÖLYESİ

Hititlerden Komagene’ye: Antik Antep şehir turu ile başlayan rota tarihte öğrenilen ilk sarih hava heykel atölyesi olan Yesemek Taş Atölyesi ile devam ediyor, insanlık harikası olan Rumkale’ye gidiyor, Halfeti’ye tekne gezisine geçiyor ve sayısız uygarlığın merkezi Nemrut Ulusal Parkı’na gidiyor... Rotamız bölgedeki iki büyük imparatorluğun harabelerinin izini sürüyor.

Sanat ve Bilimin Peşinde Artuklular: Artuklular, ortaçağın suskun ve şerefli misafirleri. Eşsiz bir sanat ve bilim çağının ardından Moğol işgalinden sonra asırlarca sürecek derin bir suskunluk. Rota sizi bu muhteşem hikâyeye şahit olmaya davet ediyor. Elazığ Harput’ta çarpık minareli Ulu Cami ile yolculuğumuza başlıyoruz ve Diyarbakır ile devam ediyoruz. Diyarbakır Suriçi’ndeki Artuklu Sarayı, Kale Surları, El Cezeri’nin Artuklu Sarayı’nda yaptığı otomatlar, bu inanılmaz medeniliği yine keşfetmemizi sağlıyor.

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

EROS MOZAİĞİNİ SAKIN KAÇIRMAYIN

Mozaik Yolu: Bu, size antik dünyanın en hoş mozaiklerini sunacak en az 5 günlük soluk kesici bir rota. Yolculuk Adana Müzesi’nden başlıyor. Burada Eros mozaiğini sakın kaçırmayın. Rota, Büyük İskender’in komutanlarından Antakya’nın ismini taşıyan Antakya’ya doğru devam ediyor. Antakya Müzesi’ni zengin mozaik sergisiyle keşfetmek saatler alır. Güzergâh süresince bir sonraki durak, antik ismi Germanicia Caesarea olan Kahramanmaraş. Kadın maskesi mozaiği, Kahramanmaraş mozaiklerinin en ünlüsü. Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Roma yarıyılına ait villalara ait sayısız eser bulunuyor. Müze ‘Çingene Kızı’ mozaiği ile ilişkilendirilmiştir. Bir sonraki durak, Zeugma arkeolojik sit alanı. Rota, Birecik ve kuzey kelaynaklarına doğru ilerliyor. Rotanın son durağı Şanlıurfa Müze Kompleksi içinde yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi. Buradaki Amazon kraliçelerinin taban mozaiği eşsizdir.

Tarihin izinde 7 rotada Mezopotamya

EZAN SESİ VE KİLİSE ÇANLARI

Acıma Turu: Takribî 5 gün süren ve bölgedeki en daha önceki tapınaklara, türbelere, medreselere, camilere ve kiliselere uzanan müsamaha ve inançla dolu bir rota. Antakya’dan başlayan rota, Şanlıurfa’ya doğru devam ediyor. Hz. Muhammed’in cennete gideceğini haber verdiği Ökkeşi Hazretleri’nin türbesine konut sahipliği yapan Gaziantep, İbrahim Peygamber’in doğduğu ve Eyyûb Peygamber’in yaşadığı yer. İsa Peygamber tarafından kutsanan bu mekan, aynı zamanda dünyanın en daha önceki abidesel tapınak yapısını da içinde barındırıyor. Rota daha sonra muhtelif dillerin ve dinlerin bir araya geldiği Mardin’e erişiyor.