Tarım arazilerine ZİHA filosu

Tarım arazilerine ZİHA filosu

15 şehirde 20 değişik ürün üzerinde ZİHA’larla tarımsal insansız hava taşıtı sınama çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Sınama…

TARIM Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, tarımda su ve ilaç tasarrufu sağlayıp bereketliliği artıran drone’ların her şehirde yaygınlaştırılması için ZİHA tarımsal insansız hava taşıtı filoları oluşturacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Anadolu Ajansı’na ZİHA’ların kullanımıyla hem sudan hem de ilaçtan ciddi tasarruf sağlanacağını söyledi. ZİHA kullanımıyla hem ülke hem de çiftçi ortakları açısından bereketlilik anlamında ciddi kazanım sağlanacağını dile getiren Poyraz, “15 şehirde 20 değişik ürün üzerinde ZİHA’larla sınama çalışmaları yürütülüyor. Sınama çalışmalarının neticesinde ürün bazlı olarak aldığımız neticeler sonrasında şehirlerimizde ZİHA filolarını allahın izniyle oluşturacağız” dedi.

MALİYETİ YÜKSEK

Ürün bazlı olarak sınama çalışmalarından raporlama aldıklarına işaret eden Poyraz, laflarını şöyle sürdürdü: “Maliyet olarak bu ürünler pahalı ürünler. Çiftçimizin tek başına bu ürünü alması, çiftçiye ekonomik maliyet oluşturacak. Biz bunu Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kendimiz üstleneceğiz. Bakanlığımıza verdiğimiz ve sınamasını yaptığımız ürünler mevzusunda rapor vereceğiz. Bakanlığımızdan gelen destekleme ile kooperatiflerde ZİHA filoları oluşturacağız. Yurttaşlarımız gelip bizden ilaçlama zamanı buluşma alacak. Takımlarımız gidecek, çok kısa zamanda ilaçlamasını yapacaklar.”

FAİZSİZ FİNANSMAN

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Türkiye’de tarımı özellikle finansman anlamında destekleyen ehemmiyetli bir kuruluş olduğuna dikkati çekti. Değişen ekonomik şartlara bağlı olarak faiz oranlarında zaman zaman ciddi çoğalış yaşandığının altını çizen Poyraz, şunları kaydoldu: “Yakın zamanda Tarım Kredi yapısını faizsiz sisteme dönüştürme anlamında çalışma başlattık. Daha çok kredi kullandırmak yerine vadeli satışla tarımsal girdileri çiftçilerimize sağlama usulüne geçtik. Buna devam ediyoruz. Bunun bir sonraki evresi ise Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kendi yapımızı değiştirerek, dönüştürerek veya bir katılım bankacılığı şeklinde bankaya dönüşerek allahın izniyle tarımın finansal takviyesini faizsiz bir modelle oluşturmak, sürdürmek istiyoruz. Bu evrede çalışmalarımız kendi içimizde devam ediyor. Teknik altyapıları sağladıktan sonra allahın izniyle Bakanlığımız ve devletimizin yetkilileri ile de görüşüp projelerimizi onlara sunacağız. Başka Bir Deyişle bu düzeyden sonra iki yolumuz var. Ya kendi yapımızı buna dönüştüreceğiz ki bu legal tertip etme gerektirir ya da katılım bankası şeklinde tarımın finansmanına dönüştürmek istiyoruz. Projemizi ete kemiğe büründürdükten sonra allahın izniyle yetkililerimize sunacağız. Bu da çok uzun olmayan zaman içinde reelleşecek. Bundan sonraki maksadımız, Tarım Kredi Kooperatiflerini faizsiz bir sistem içine dönüştürmek ve bu biçimde Türk tarımına ve çiftçisine hizmet olacaktır.”

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın