Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu'nun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu'nun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanlığı SSB liderliğinde, ulusal ve yenilikçi mahsuller geliştiren STM Korunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, deniz platformları alanından sonra…

STM'den yapılan açıklamaya göre, güvenlik eforlarının gereksinimleri güzergahında geliştirilen ve ilk olarak IDEF 2017'de tanıtılan Kargu, 2018'de Türk Silahlı Güçleri stokuna girdi.

Sahadan gelen geri bildirimler güzergahında yenilenen ve muharebe alanında kendini ispatlayan Kargu, bir hayli ülkenin dikkatini çekti.

İhracat pazarları için değişik ülkelerde testlere ve sınamalara katılan Kargu, performansıyla alkış topladı. Kargu, bu süreçte değişik coğrafyalarda sınandı ve zaferle görev yapabileceğini ortaya koydu.

Yürütülen üst düzey görüşmelerin ardından Kargu'nun ihracatına müteveccih ilk kontrat imzalandı.
Söz mevzusu kontrat kapsamında ihraç edilen Kargu'ların teslimatı 2021 seneyi içinde tamamlanacak.
STM, bugüne kadar çok rakamda Kargu'yu da Türk güvenlik eforlarına teslim etti.

"KARGU, SAHADA KENDİNİ ZAFERLE KANITLADI"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, zamanında parasıyla bile alınamayan vurucu İHA sistemlerinde, bugün ihracat seviyesine erişildiğine dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:

"Güvenlik eforlarımızın gereksinimleri güzergahında, kısa müddet içinde STM tarafından ulusal ihtimallerle geliştirilen ve Türk Silahlı Güçlerince sahada aktif biçimde kullanılan ulusal iftiharımız Kargu ilk ihracat galibiyetine erişti. Türk korunma sanayimizin ürettiği ve sahada kendini zaferle ispatlayan askeri mahsullerimizi, ihraç etmeye devam edeceğiz."

Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise "Türk korunma sanayii olarak, hünerlerimizle dünyaya açılmaya devam ediyoruz. Ulusal iftiharımız Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi KARGU, ilk ihracat galibiyetine erişti. Tebrikler." ifadelerini kullandı.

"KARGU İHRACATI İÇİN BAŞKA ÜLKELERLE DE GÖRÜŞÜYORUZ"

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de Türkiye'nin en büyük mühendislik gruplarından biri olarak, ulusal ihtimallerle geliştirilen Kargu'nun ihracından dinledikleri mutluluğa değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Ülkemizin ilk ulusal fırkateyni TCG İSTANBUL'un ana yüklenicisi olan firmamız, askeri deniz platformlarında elde ettiği ihracat galibiyetini, strateji mini İHA'larla taçlandırmıştır. Kargu'ların ihracatına müteveccih başka ülkelerle de görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Türkiye'nin korunma sanayii ve ulusal teknoloji hücumuna katkılar sunmaya ve ülkemizin 2023 ihracat maksatları güzergahında var eforumuzla çalışmaya devam edeceğiz."

KARGU'LAR DEĞİŞİK TİPTE CEPHANE İLE DONATILIYOR

Kargu, özellikle tehdit açısından tehlikeli bölgelerde askerlerin bölgeye girmeden tehditleri tespit edip, tesirsiz hale getirilmesinde görev alıyor.

Tek er tarafından taşınabilen, döner kanatlı ulusal vurucu İHA çözümü Kargu, platform üzerinde defineli ve hakikat zamanlı özgün görüntü harekâta ve derin bilme algoritmalarıyla sabit veya hareketli niyetlere karşı aktif olarak kullanılabiliyor.

"Vurucu Döner Kanatlı İHA VİHA" ve "Yer Hakimiyet Birimi"nden oluşan Kargu, "man in the loop" ilkesiyle tamamen insan cerrah hakimiyetinde görev icra edecek biçimde tasarlandı.
Gündüz ve gece aktif harekât yapabilen sistem, duyarlı vuruşa sahip bulunuyor. Görev iptali, konuta dönüş ve kendini tahrip hünerlerine sahip Kargu, yüksek performanslı seyrüsefer ve hakimiyet algoritmalarıyla donatıldı.

KERKES PROJESİ DE ZAFERLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Kargu'ların, hem kendi içinde hem de Sabit Kanatlı Taşınabilir Uslu Cephane Sistemi ALPAGU ve Döner Kanatlı Keşif İHA Sistemi TOGAN ile hareket edebilmesi için başlatılan sürü İHA çalışmaları da devam ediyor.

STM, İHA platformlarının GPS'ten bağımsız görev yapabilmelerine olanak sağlayacak KERKES Projesi'ni de zaferle sürdürüyor.

Kargu'nun üzerinde kullanılacak değişik tipte cephane çalışmalarında ise sona gelindi.