Tatar: Kıbrıs’taki tezgâhı bozacağız

Tatar: Kıbrıs’taki tezgâhı bozacağız

Bu hafta Cenevre’de yapılacak Kıbrıs doruğu evveli KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ehemmiyetli iletiler verdi. Tatar, “Büyük tezgâh, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmak. Bu tezgâhı bozmaya gidiyoruz” dedi.

TÜRKİYE ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC, İsviçre’nin Cenevre kentinde yarın başlayacak BM’nin 3 günlük gayri fotoğrafı Kıbrıs doruğuna, yarım yüzyıldır devam eden röportajlarda dönüm noktası olacak yeni bir tasarıyla, iki devletli çözüm modeliyle gidiyor. Ankara’da bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la doruk evveli son değerlendirme buluşması yapmaya hazırlanan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum-Yunan ikilisinin AB’yi de arkalarına alarak Türkiye’yi adadan uzaklaştırmaya çalıştığını, ancak zaferli olamayacağını belirtti, “Büyük tezgâh, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmak. Bu tezgâhı bozmaya gidiyoruz, asla geri adım atmayacağız” dedi.

GARANTÖR ÜLKELER

Tatar, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanlarının da katılımıyla BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konut sahipliğinde yapılacak doruk evvelinde konuştu. Tatar, 1968’de başlayan ve yarım yüzyılı aşan röportajlarda Yunanistan ve Rumların tek emelinin, Kıbrıslı Türkleri azınlık haline getirip, 1974’deri sonra adaya gelen Türk askeri ve Türkiye’nin garantörlüğünü ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

‘BU TASARIYI GÖRÜYORUZ’

Tatar, “Büyük reyin, AB içerisinde federasyon ismi altında Rum-Yunan hakimliğini KKTC’ye de yaymak, Türkiye’nin Kıbrıs’taki varlığını sona erdirmek. Türkiye de biz de bu tasarıyı görüyoruz. Türkiye ile tüm hazırlıklarımızı yaptık, tek bir ses halinde, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve iki ayrı dominantlıkta, iki tarafın işbirliği yapacağı bir çözüm masaya koyacağız. Doğu Akdeniz’deki son büyümelerden sonra konjonktür değişti, artık daha önceki Kıbrıs yok. Türkiye Ege’den İskenderun’a 2 bin kmden uzun sahil şeridiyle 84 milyon popülasyonuyla bölgenin en büyük ve en eforlu ülkesi. Tanısınlar tanımasınlar, KKTC gerçeğini bırakmayacağız. Dorukden netice çıkmazsa da devletimizle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

‘FEDERASYON OLMAZ’

Cumhurbaşkanı Tatar, Yunan Kathimerini gazetesine de konuştu. Tatar, bir sual üzerine Rauf Denktaş çizgisinde olduğunu vurguladı ve “Kıbrıs Türkleri 60 yıldır kendi devletine idarıyor. Adada iki ayrı devlet var, bunu kavramanız gerekiyor. Kıbrıs’ta federasyon esaslı çözüm olmaz, iki dominantlıkta bir çözüm Rumların da bereketine olabilir” dedi. Yunan gazetesine, Türk askeri ve Türkiye’nin garantörlüğünden bırakmayacaklarını anlatan Tatar, AB’nin de Kıbrıs’ta Rum-Yunan ikilisinin bütün aboneliği sebebiyle tarafsızlığını yitirdiğini vurguladı. Kathimerini gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in iki devletli bir çözümü kabul etmeyecekleri açıklamasını da yayınladı.

HARİTA TARTIŞMASI

DAHA ÖNCEKİ KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ‘Türkiye’nin papağanı olacak’ yargılamasında bulunması, Akıncı’nın 2017’de Rumlara sunduğu toprak tavizi kapsayan haritanın kayıp olduğunu ortaya çıkardı. Tatar, Akıncı’nın 2017’de BM üzerinden Rumlara verdiği haritayı Cumhurbaşkanı olmasına karşın hâlâ görmediğini belirterek, “Bana papağan diyor. Sen BM üzerinden Rum’a harita sunarken kimin papağanıydın, Cumhurbaşkanıyım, haritayı bulamıyorum, nerede bu harita” sualini yöneltti.