Tatar’dan haddini aşan Rum lidere: ‘Küstah arıyorsan dön aynaya bak’

Tatar’dan haddini aşan Rum lidere: ‘Küstah arıyorsan dön aynaya bak’

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre zirvesi dönüşü Türk tarafına müteveccih hadsiz açıklamalar yapan Rum lider Anastasiadis’in ağzının hissesini verdi.

KIBRIS Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, BM’nin geçen hafta Cenevre’deki zirvesinde Türk tarafının “iki devletli çözüm” önerisine birkaç gün suskun kaldıktan sonra Türkiye ve KKTC’ye nefret dolu laflarla saldırdı. Rum liderin, “Osmanlı küstahlığı” lafına KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar aynı sertlikte cevap verdi ve “Küstah arıyorsan aynaya bak, Türk oğlu Türk, Osmanlı torunuyuz, şeref dinliyoruz” dedi.

TÜRKİYE’YE SALDIRDI

Anastasiadis evvelki akşam Paskalya yortusu sebebiyle Rum ulusuna ileti yayınladı. İletisinde, “Bir defa daha Türk uzlaşmazlığını yaşadık, Osmanlı İmparatorluğu hayali yaşayanların küstahlığına şahit olduk. Türkiye BM kararlarını hiçe saydı, Genel Sekreteri kabahat ortağı yapmak istedi ve alt idaresine KKTC tanınma istedi. Yalnızca Rumların değil, Kıbrıslı Türklerin de büyük çoğunluğu buna karşı. Kıbrıs’taki yurttaşlarım Türklere sesleniyorum, AB refahının nimetlerinin tadını çıkarmak için ortak çaba verelim” dedi. Türkiye ve KKTC’yi BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere AB’ye şikâyet edeceğini belirten Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin iki devletli çözüm isteyerek Rumları da hakimiyetine almaya çalışmakla yargıladı.

Tatar’dan haddini aşan Rum lidere: ‘Küstah arıyorsan dön aynaya bak’

ANINDA CEVABINI ALDI

Rum liderin laflarına Ersin Tatar’dan aynı sertlikte yanıt geldi. Tatar, “Bizler, Kıbrıs’ı 1571 senesinde fetheden ve Türk yurdu yapan Osmanlı’nın torunları ve Türk oğlu Türk olmaktan şeref dinleriz. Küstah görmek istiyorsa, aynaya baksın. Kırımdan sabıkalı Anastasiadis, dini bir iletide dahi hiddet ve kin kusuyor. ‘Yurttaşlarım’ diye seslendiği Kıbrıs Türklerini Türkiye’ye karşı kışkırtmaya çalışıyor ve hakaret ediyor. Anastasiadis, şunu öğren: Kıbrıs Türk toplumu sizin azınlığınız ya da yurttaşınız değil, özgür ve egemen KKTC yurttaşıdır” dedi.

BİLGİ ANEKDOTU

Kıbrıs Türk ve Rum tarafı, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile BM’nin konut sahipliğinde geçen hafta Cenevre’de bir araya gelmişti. İki devletli çözüm isteyen KKTC altı maddelik bir teklif getirmiş, Rumlar federasyon arzından geri adım atmayınca zirve yakında yine bir araya gelmek üzere ufalamıştı.

Tatar’dan haddini aşan Rum lidere: ‘Küstah arıyorsan dön aynaya bak’

RUMLAR BUGÜNLERİ DE ARAYACAK

KKTC Başbakanı Ersan Saner de Rum liderin yargılamalarına “büyük rezalet” diye nitelendirdi. Saner, “Anastasiadis ve onun gibi KKTC’yi hakir görmeyi marifet sayanlar öğrensinler ki KKTC bağımsızdır ve eninde sonunda hak ettiği yeri de alacaktır. Rumlar saldırgan tavırlarını sürdürürse, yaşanacak negatifliklerden mesul olacak ve bugünleri de arayacak” ifadelerini kullandı.