Tatile hasret kalmışız

Tatile hasret kalmışız

Türkiye koronavirüs kısıtlamalarının ardından dokuz günlük ilk tatilde sahil bölgelerine akın etti. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya tatil ve akraba ziyaretleriyle beraber 10 milyon karakter bir…

Cuma akşamı mesai bitiminde başlayan ve 25 Temmuz günü sona erecek Kurban Bayramı tatilinde, son senelerin en büyük iç turizm hareketliliği yaşanıyor. Bir Hayli turizm bölgesinde oteller yüzde 100 doluluğa erişerek 15-20 gün evvelinden satışlarını kapattı. Buna karşın günde onlarca arz almaya devam ettiklerini açıklayan turizmciler, bunlara üzülerek negatif cevap vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Kurban Bayramı'nda akraba, eş, arkadaş ziyaretleriyle beraber 10 milyon şahıs etrafında bir seyahat hareketliliği öngördüklerini açıklayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayramda 10 milyar TL'lik de ekonomi beklendiğini kaydoldu.

Tatile hasret kalmışız

TEMMUZ-AĞUSTOS BÖYLE GEÇER

Temmuz- ağustos aylarının turizmcilerin altın ayları olduğuna dikkati sürükleyen Bağlıkaya, üstüne bayramla ve bir de pandemiyle insanların uzun müddettir konutlarından çıkamamaları sebebiyle oluşan seyahat özlemi de birleşince çok yoğun bir hareketlilik oluştuğunu dile getirdi. Bağlıkaya, “Şu an yazlık bir bölgedeyim ve bir yerden bir yere 1 saatte gidilemiyor, her yer kilit. Temmuz, ağustosu böyle geçiririz. Natürel maske, mesafe gibi kaidelere dikkat ederiz ki eylülde tekerrür kapanmayalım. Allahın İzniyle yurttaşlarımız dikkat eder" dedi.

EN ÇOK SEYAHAT EDİLECEK BAYRAM

Bayram sürecinde ciddi arz alındığını belirten Profesyonel Otel İdareyicileri Derneği POYD Başkanı Ülkay Atmaca, şu bilgileri verdi:

“Genel anlamda tehlikesiz turizm sertifikası ile aldığımız ihtiyatlardan taviz vermeden hizmet sunuyoruz ve bayramda Ege ve Akdeniz bölgelerine yoğun arz var. Ama Kapadokya, Pamukkale, Güneydoğu, Karadeniz gibi tarihi ve kültürel alanlara da yüksek arz var ve son senelerin en çok seyahat edilen Kurban Bayramı olacak. Akdeniz ve Ege'de artık rezervasyonsuz gidenlerin de yer bulması çok güç. Arzları karşılayamıyoruz.”

İSTANBUL'DA ŞİLE'YE AKIN

Kurban Bayramı tatili için şehir dışına çıkamayan İstanbullular, Karadeniz kıyısındaki Şile’ye akın etti. Kumsalda şemsiyelerin altında genellikle gruplar halinde oturanlar, denize girdikleri anlarda da zaman zaman sosyal mesafe kaidelerini unuttu. İstanbul Boğazı da tatile gidemeyenlerin denizle kucaklaştıkları noktalardan oldu.

TUR TEKNELERİ DE DOLU

Bayram tatili için tekne turları da bir hayli bölgede tamamen doldu. Maldivler'e benzetilen Andalya Adrasan sarihlerindeki Suluada tekne turları, bayram tatili süresince günler evvelinden yüzde 100 doluluğa erişti. 120'si Adrasan'da, Çıralı ve Olimpos'la beraber bölgede toplam 150 tur teknesi olduğunu belirten tekne sahibi Kudret Acar şöyle konuştu: “Adrasan'daki teknelerin 80'i Suluada, 40'ı ise Ceneviz, Akseki, Sazak ve Akvaryum gibi koy turları yapıyor. Dokuz günlük bayram tatili için tüm teknelerde rezervasyonlar günler evvelinden doldu. Turlara katılmak için çok yoğun arz devam ediyor ama ne yazık ki tüm tekneler doldu. Akşamları takribî 20 tekne gün batımı, mehtap turu yapıyor ve rezervasyonları durdurduk. Adrasan'ın 4 bine yakın popülasyonu var ve 30 bini aşması bekleniyor.”

Tatile hasret kalmışız

KAPADOKYA'DA HEM YERLİ HEM YABANCI TURİST

Bayram tatilinin başlamasıyla Kapadokya´ya yabancı turistlerin yanı gizeme yerli turistler de yoğun alaka göstermeye başladı. Turistler bölgede bulunan peribacalarını ziyaret ederek, sıcak hava balonu ile bölgeyi kuş bakışı izleme fırsatı buluyor. Kapadokya Turistik Otelciler ve Şirketçiler Derneği KAPTİD Başkanı Tevfik Can Vermez, yoğunluktan memnun olduklarını belirterek, "Yasaklardan sonra doluluk oranımız yüzde 50’yi geçti. Günübirlik davetliler ile yurt dışında çalışan Türk yurttaşlarının da gelmesiyle bölgede bir hareketlilik çoğalıyor” dedi.

SAFRANBOLU DA DOLDU

‘UNESCO Dünya Servet Listesi’nde yer alan Karabük’nam tarihi ilçesi Safranbolu da bayram tatilinin gözde mekanlarından oldu. Osmanlı mimarisini, şehir yaşamını ve kültürünü bugüne kadar aktaran; han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüler ile sarih hava müzesini hatırlayan ilçede takribî 5 bin yatak kapasitesi bulunan otel, han ve konakların doluluk oranı yüzde 90’a erişti.