Tatilin son gününde plajlar doldu taştı!

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı!

Hafta sonu sıcaklıklardaki çoğalış, birçok kentte yurttaşların deniz kenarlarına akın etmesine neden oldu. Kimileri denize girmeyi kimileri ise piknik yapmayı tercih etti.

İSTANBUL'DA DENİZE AKIN ETTİLER

Sıcak ve güneşli havayı değerlendirmek isteyenler, deniz kenarlarını tercih etti. Samatya'da deniz kenarına gelenlerin bir kısmı yeşil alanda piknik yaparak, güneşin ve deniz havasının keyfini çıkardı. Serinlemek için denize girenlere evcil hayvanları da eşlik etti. Deniz keyfi için Sarayburnu'nu tercih edenlerin rakamı ise fazla oldu. Plajdaki kalabalık dikkat çekti.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

"İNSANLAR 10 BİN LİRA ÖDEYİP TATİLE GİDİYOR, BİZ BURAYA GELİYORUZ"

Köpeği Reyna ile Samatya'da denize giren Nihat Baran "İnsanlar 7-10 bin lira ödeyip tatile gidiyorlar. Burada yaşayanlar bile sahile gelmiyor. Hafta sonunu burada geçiriyoruz, hava da deniz de hoş, çoluk çocukla, köpeğimle yüzüyorum" dedi.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

"BİZİM TATİLİMİZ DE BU"

Piknik için Samatya’ya gelen Gülşen Varışlı "Çok uzaktan gelmedik, buralarda oturuyoruz. Yaz gelince iki haftada bir buralara geliyoruz. Seviyoruz burayı. Sabah kahvaltımızı yaptık" diye konuştu. Piknik yapan Yaşar Karam "Sabah burada kahvaltımızı yaptık, temiz havayı değerlendirdik, bizim tatilimiz de bu. Genelde her hafta sonu geliyoruz buraya" dedi.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

MENEKŞE PLAJI’NDAKİ YOĞUNLUK HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Küçükçekmece’deki Menekşe Plajı'nda Kurban Bayramı tatilinin son gününde yoğunluk yaşandı. Havanın sıcak olması, yurttaşları denize akın ettirdi. Bazı yurttaşlar denize girip serinlerken, kimileri de kumda, çimenlerde oturup ailesiyle piknik yaptı.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

Taşıt trafiğinin de oldukça fazla olduğu Menekşe Plajı’nın dolup taştığı anlar havadan dron ile görüntülendi.

SİLİVRİ

Bayram tatilinin son gününde Silivri plajlarında da yoğunluk yaşandı. Silivri Kumluk Plajı'na gelenler bol bol güneşlenip, yüzdü.

Sahilde mangal yakarak piknik yapanlar da oldu. Öte yandan İstanbul'a dönen tatilciler nedeniyle D-100 karayolunda zaman zaman trafikte yoğunluğu yaşandı.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

BODRUM

Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da, bayram tatilinin son gününde plajlarda yoğunluk yaşandı.

Ortakent-Yahşi plajında binlerce yerli ve yabancı turist, sıcak havada denize girerek serinledi.

Kimi turistler ise 40 derece sıcaklıklığa erişen kentte güneşlenmeyi tercih etti. Özellikle Kumbahçe, Gümbet, Bitez, Gümüşlük, Yalıkavak ve Göltürkbükü gibi plajlarda yoğunluk olduğu görüldü.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

TUNCELİ

Tunceli'de termometreler 40 dereceyi gösterince sıcaktan sıkılan kent sakinleri ile yerli ve yabancı turistler, kar sularıyla beslenen Munzur ve Pülümür çaylarına girerek serinledi. Sıcak havanın etkisini artırarak devam etmesi beklenirken, valilik, özellikle boğulma olaylarına karşı ihtarlarda bulundu.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

Tunceli el değmemiş natürel güzellikleriyle bölgenin turizm alanlarının başında geliyor. Kent, son senelerin en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği kentte sıcaktan sıkılan Tuncelililer, tatil için kente gelen yerli ve yabancı turistler kar sularıyla beslendiği için soğuk suya ve natürel kuma sahip olan Munzur ve Pülümür çayı kıyısında tabiatla iç içe olan natürel plajları doldurdu. Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve kente komşu olan Elazığ, Erzincan, Diyarbakır’dan gelenler meşe ağaçları ile dağların arasından süzülen berrak Munzur ve Pülümür çaylarında serinliyor. Suya girenlerin kimileri tehlikeye aldırış etmeden yüksekten buz gibi soğuk suya atlarken, kimileri de şezlonglarda güneşlenmeyi tercih etti.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

Tatil için Fransa’dan Türkiye’ye gelen ve Ovacık yolu üzerinde Munzur Vadisi Milli Parkı girişinde yer alan Kemerbel mevkinde suya girerek serinleyen Fatma Piya Yoltay, Antalya, Marmaris veya Muğla yerine Tunceli’yi tercih ettiğini belirterek, “Burası benim hoş memleketim, burayı çok seviyorum. Munzur suyu çok temiz ve buz gibi. İnsan yaz aylarında üşüyor resmen. Doğası, havası temiz. O surattan her sene yaz aylarında geliyorum” dedi.

Erzincan’dan gelen Ümit Deli ise, “Her sene Marmaris, Antalya ve Bodrum’da tatil yapıyorduk ama bu sene Tunceli’yi tercih ettik. Suyu buz gibi ve insanı dinç yakalıyor. Şu an sıcaklık 40 dereceyi gösteriyor ama suya bir kere girip çıkıyorsun insanı eksi derecelere kadar düşürüyor sanki” diye konuştu.

VALİLİK UYARDI

Sıcak havanın etkisini artırarak devam etmesi beklenirken, Valilik, özellikle boğulma olaylarına karşı ihtarda bulundu. Valilik açıklamasında, “Ovacık ve Pülümür çaylarımızın debilerinin yüksek olması ve akıntı süratinin fazla olması; boğulma olaylarının sık yaşanmasına neden olmaktadır. Yurttaşlarımızın boğulma olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ehemmiyet talep etmektedir. Mümkün boğulma olaylarının önüne geçmek için Ovacık ve Pülümür vadilerimizde tesisleşmenin olduğu alanlar dışında yüzmeyelim” denildi.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

BU İLÇEDE İĞNE ATSAN YERE DÜŞMÜYOR

Karadeniz’in Bodrum’u olarak adlandırılan Kocaeli’nin Aldata ilçesinde popülasyon, hafta sonları 10 katına çıkıyor.

Son senelerde özellikle İstanbul, Sakarya, Düzce gibi etraf illerden yerli turist sürükleyen Kocaeli’nin Aldata ilçesinin sahil kıyıları, Bodrum’u aratmıyor. Hafta sonu suratlarca insanın akın ettiği Kerpe, Kefken, Bağırganlı, Cebeci plajlarını görenler, “İğne atsan yere düşmez” yorumunda bulunuyor. Hafta sonları popülasyonu 10 katına çıkan Kerpe’de plajlarda oturacak yer kalmıyor. Yeşil doğası, mavi denizi ile dikkat sürükleyen Aldata sahillerinde yer bulmak isteyenler sabahın ilk ışıkları ile sahillere gelmeyi tercih ediyor.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

Düzce’den Kerpe’ye geldiğini belirten Melike Yıldız, “Bu kadar kalabalık beklemiyordum. Mucizevi bir yoğunluk var. Surattık, dalış yaptık. Keyifli bir gün geçiriyoruz. Doğası, denizi ile çok hoş bir yer” dedi.

Yurttaşlar, denizde yüzmenin yanı gizeme, tekne gezileri, dalış gibi etkinlikler de yapıyor.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

ANTALYA’DA TERMOMETRELER 40'I GÖSTERDİ, SAHİLLER DOLDU

Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği turizm kenti Antalya’da, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde yoğunluk oluştu.
9 günlük Kurban Bayramı tatilinin bitimine rakamlı günler kala, turizm kenti Antalya’da yoğunluk devam ediyor. Hava sıcaklığının bazı termometrelerde 39-40 dereceye eriştiği kentte, sıcak havadan sıkılanların adresi dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili oldu. Bazı tatilciler Akdeniz’in mavi sularında kulaç attı, kimileri ise şemsiye altında şezlongta dinlenmeyi tercih etti. Sıcağa çıkmak istemeyenler ağaçların gölgeliklerinde, kahvaltı yapıp sohbet etti. Akdeniz'in turkuaz maviliği ve plajları drone ile de görüntülendi.

Tatilin son gününde plajlar doldu taştı

Sahilde deniz keyfi yapanlardan Barış Kömür, “Geçen seneye oranla bu yıl sahildeki kalabalık daha fazla. Kurban Bayramı bitti ama tatilcilerin yoğunluğu devam ediyor. Her gün imkânım oldukça denize gelmeye çalışıyorum. Deniz hoş ama hava biraz sıcak. Sahilimizin dünyaca şanı var” dedi.

Sahilde dinlenen Ali Özalan, son yarıyılda hava sıcaklığının bir hayli yükseldiğini belirterek, “İnsanlar daha çok sahilde vakit geçirmeye başladı ve yoğunluk oluştu. Bizde erkenden geldik, kafamızı dağıtmak istedik. Bayram tatilinin son günler, hafta başı işimize başlayacağız. Konutta klimanın altında olmaktansa sahili tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalın Onat ERGÖR - Hami YEŞİLYURT - Uğur Samet AVCI - Fırat AKAY - Serhat Ozan YILDIRIM - DHA - İHA