Tavuklar için klasik müzik repertuvarı hazırlattı... Sonucu şaşırttı

Tavuklar için klasik müzik repertuvarı hazırlattı... Sonucu şaşırttı

Baytar Doğan Subaşı 23, Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun bereketini artırmak için olağan müzik repertuvarı hazırlattı. 1000 tavuktan…

Antalya'da yaşayan baytar Doğan Subaşı, İstanbul Üniversitesi Baytar Fakültesi'nden mezun olduktan sonra iş bulmak emeliyle görüşmeler yaptı. Başladığı muayenehanelerde kendisine verilen ücret ve çalışma saatleriyle alakalı lafların yakalanmadığını gören Subaşı, istifa ederek, teşebbüsçü olmaya karar verdi. Hem teşebbüsçü olup hem de işini yapmak isteyen Subaşı, Kepez ilçesindeki araziyi aylık 1000 liraya 5 seneliğine kiraladı. Çevresini çitlerle çevirdiği 3 dönüm araziye tavuk çiftliği kuran Subaşı, kısa müddette 1000 tavuğun sahibi oldu. Subaşı, ilk başlarda yumurtaları yakınlarına ve komşularına hediye etti. Hediyelerden sonra pozitif dönüşler alan Subaşı, yumurtaları satmaya karar verdi. Mahalle pazarlarına giden, kasap, manav ve şarküterilerle uyuşan Subaşı, kısa müddette kendisine pazar oluşturdu.Tavuklar için klasik müzik repertuvarı hazırlattı... Sonucu şaşırttı

'YUMURTA İMALİ YÜZDE 10 ARKASIYDI'

Tavukların kümeste stresli olduğunu, bunu gidermek için olağan müzik dinletilmesi gerektiğini bilen Doğan Subaşı, Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'le görüşerek, olağan müzik mevzusunda bilgi aldı. Subaşı, Demirel'in hazırladığı olağan müzik repertuvarını kümesteki tavuklara bilgisayarla dinletmeye başladı. 2 ay sonra tavukların yumurta bereketinin çoğaldığını tespit eden Subaşı, şimdi kümese ses sistemi yerleştirmek için çalışma yapıyor.

1000 tavuktan günlük 900 kadar yumurta aldığını anlatan Doğan Subaşı, “Tavuklarıma dikkatle bakıyorum. Hiçbir lüzumlarını yetersiz etmiyorum. Hepsi dolaşan tavuk, özgürce dolaşıp yaşıyorlar. Tavukların stresten uzaklaşması için müzik dinletmeye karar verdim ve olağan müziği sınadım. Faydasını 2 ayda gördüm. Yumurta faydayı yüzde 10 arkasıydı" dedi.

'MOZART TESİRİ'

Tenor Devrim Demirel, olağan müziğin tesirleri üzerine Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinde bir hayli çalışma olduğunu söyledi. Nebat ve hayvanlar üzerinde olağan müziğin gevşetici tesir vazgeçtiğini kaydeden Demirel, “Dünyada 'Mozart tesiri' diye bir şey var. Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor. Kitaplar yazılıyor. Olağan müzik frekansı canlılarda stres seviyesini eksiltiyor. Bu da natürel olarak nebat ve hayvanların yararına yansıyor. Bunu da canlı olarak sınadık, gördük" diye konuştu.

Öte yandan kümeste, bilgisayarla müzik dinletilmeden evvel tavukların hareketli olduğu kollandı. Olağan müziğin çalınmasıyla tavukların hareketinin eksildiği ve ses seviyesinin büyük oranda düştüğü görüldü. Başını yukarıya kaldırarak, sesin geldiği yeri tespit etmeye çalışan tavuklardan kimilerinin bilgisayar üzerine çıkması da dikkat çekti.