Tayland’ın Hazine Komitesi Sanal Toplantı Düzenledi

Tayland’ın Hazine Komitesi Sanal Toplantı Düzenledi

Tayland’ın Hazine Komitesi, kriptonun vergilendirilmesini detaylı olarak tartışmak için sanal bir toplantı düzenledi.

Tayland’ın Hazine Komitesi, kripto varlıkların vergilendirilmesini detaylı olarak tartışabilmek için sanal bir toplantı düzenledi. Gerçekleşen toplantının özetini 20 Ocak tarihinde Facebook sayfasından yayınlayan İktidar Partisi Milletvekili Watanya Wongopasi, Vergi Dairesi’ni kripto ticaretine herhangi bir vergi getirmeden önce gerekli özeni göstermeye davet etti.

Tayland Sermaye Piyasası Örgütleri Federasyonu Başkanı Paiboon Nalinthrangkum, hisse senedi ve dijital varlık alım satımına yönelik getirilecek bir verginin piyasa likitidesini yüzde 40 oranında azaltabileceğini belirtti. Nalinthrangkum, ağır vergilerin yabancı ve küçük yatırımcıları ticaretten vazgeçirebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Vergi hizmetleri sunan iTax’in CEO’su ve kurucusu Yutthana Srisavat, ticaret vergisi yerine kurumlar vergisi veya katma değeri vergisi uygulanabileceği önerisinde bulundu. Srisavat, kripto paranın merkeziyetsiz yapısı gereği alıcı ve satıcı bilgilerinin elde edilmesini zorlaştırdığını ve vergi bilgilerinin toplanmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini ifade etti.

Yapılan toplantıda Tayland Fintech Derneği Başkanı Chonladet Khemarattana’nın, diğer ülkeler ile rekabet edebilmek için serbest piyasayı savunduğu görüldü. Khemarattana, hükümetin vergi uygulamasına geçmeden önce kripto ekosisteminin büyümesini izlemesi gerektiğini bildirdi.

Tayland Vergi Dairesi, esas hedeflerinin geleneksel borsayı vergilendirmek olduğunu ve kripto ticaretinin vergilendirilmesi konusunda henüz çok az yol kat ettiklerini bildirdi. Taylan Vergi Dairesi, kripto para piyasasını dikkatli bir şekilde incelediklerini ve vergilerin sadece dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi yapıldıktan sonra uygulanacağı açıklamasında bulundu.