TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye bu hain tertibi boşa çıkardı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye bu hain tertibi boşa çıkardı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü faallikleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisinde tertip edilen merasimde konuşuyor. 15 Temmuz adi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü faallikleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisinde tertip edilen merasimde konuştu.

Şentop'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

15 Temmuz darbe teşebbüsünün seyrini teferruatlarını öğreniyoruz. Reel üzerinde durulacak husus, adi teşebbüsün nedenleridir. Tarihin belirli yarıyıllarında mutasyonun süratlendiğine tanık oluruz.

Dünya sisteminin yine tanzim edildiği böyle bir yarıyılda bazı eforlar için Türkiye'nin tesirli ve iddialı bir oyuncu olarak öne çıkması tehdit olarak görülmektedir.

Köhnemiş yaklaşıma göre Türkiye, teknoloji değil şeftali üretmesi gereken, askeri ehemmiyeti tampon bölge olmaktan ibaret ülke olarak kalmalıdır

Türkiye'den kabuğuna çekilip, güvenlik önceliklerini bakımsızlık etmesini beklemek Türkiye'nin rıza göstermeyeceği bir dayatmadır. Arkadaşlarımız müsterih, arkadaşlarımız emin olsunlar ki Türkiye, güvenliğini riske sokacak hiçbir dayatmayı kabul etmeyecektir.

Türkiye, bu adi nizamı boşa çıkardığı son 6 senede pek çok atılım asıllaştırmıştır. Terörü diplomasi usulü olarak kullanmak isteyenlerin FETÖ2nün de sarih ya da saklı hamisi olduğu bugün artık çok daha net olarak görülmektedir.

Türkiye'nin 1956'da başlayan enerjide bağımsızlaşma çalışmaları 60 sene kesintiye uğramıştır. Hayati ehemmiyet taşıyan yerli enerji kaynaklarını keşfetme gayretinin adi yapıların tasfiyesinden sonra sonuç verdiği sarihçe görülmektedir.

15 Temmuz'un mazeretleri arasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarında ısrarcı olması da yer almaktadır.

15 Temmuz darbe teşebbüsü aracılığıyla Türkiye'nin çekilmek istendiği tesirsiz siyasi çizgiyi korunarak bu darbeye karşı olmak muhtemel değildir.

15 Temmuz darbe teşebbüsü Türkiye'nin bölgesinde tesirsizleştirilmesine müteveccih tehdittir.

27 Mayıs askeri darbesinden bir hafta evvel Menderes bir yurt gezisine çıkar. Halk, aziz başbakanını bağrına basar. Menderes'i darbe ile indirmek isteyenlere kalkan ulusun yumruğu yerini bulamamıştır. O yumruk halk düşmanlarının tepesine inmek için 15 Temmuz'u beklemiştir. O geceki cesareti nedeniyle ulus ihtilalinin lideri de Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dır. Sergilenen direniş liderini bulan devletin ve halkın başarıyıdır. Yüce Meclisimiz o geceki tutumuyla ve direnişiyle de 'gazilik' ünvanını ne kadar hak ettiğini bir kere daha ortaya koymuştur. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye bu hain tertibi boşa çıkardı