TBMM Başkanı Şentop: Türkiye göç konusunda yalnız bırakıldı

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye göç konusunda yalnız bırakıldı

Küresel Parlamenter Göç Konferansı'nda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, göç sualin küresel olduğuna dikkat toplayarak, "Küresel bir mesele diyoruz ve bu sualin çözümünün de

Türkiye Büyük Halk Meclisi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi konut sahipliğinde Meclisler Arası Birlik PAB ile ortaklaşa Küresel Parlamenter Göç Konferansı tertip edildi. Şişli'deki bir otelde tertip edilen konferansta değişik ülkelerin temsilcileri bir araya geldi. Programda Beynelmilel Yönetişim Standartları, Küresel Uzlaşmalar ve Küresel Siyaset Gündemleri, Gerekli Göçe Sürdürülebilir Çözümler: Göçün Kaynak Ülkelerdeki Temel Nedenlerinin Ele Alınması başlıklarıyla gün boyu oturumlar tertip edildi. Reelleşen oturumların ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve PAB Başkanı Duarte Pacheco ortak basın açıklaması yaptı.

'GÖÇ KÜRESEL BİR MESELE HALİNE GELDİ'

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda özellikle son birkaç yıldır dünyanın gündemindeki en ehemmiyetli mevzu diyebileceğimiz mevzu göç mevzusudur. Bir küresel mesele haline geldi. Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği bilgilerine göre dünya genelinde yalnızca güçle dediğimiz, cebren yerlerinden edilen şahısların sayısı 100 milyonu aşmış gözüküyor. Bunların ehemmiyetli bir kısmı da kendi ülkelerinin hudutları dışında bir yere gidiyorlar. Suriye kaynaklı göç krizinin de 11'nci yılını doldurduğunu öğreniyoruz. Milyonlarca birey hala Türkiye başta olmak üzere özellikle Suriye'ye komşu ülkelerde sığınmış gidişatta. Son birkaç aydır da Ukrayna kaynaklı bir göç. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en süratli gelişen göç hareketi. 7 milyon etrafında birey göç etmiş. Tüm bu büyümelerle beraber göç mevzusu küresel gündemin ön sıralarına çıktı" diye konuştu.

'TÜRKİYE GÖÇ MEVZUSUNDA YALNIZ VAZGEÇİLDİ'

Şentop, "Küresel bir mesele diyoruz ve bu sualin çözümünün de küresel olması lazım. Türkiye ne yazık ki göç mevzusunda yalnız vazgeçildi. Türkiye'ye lüzumlu katkının, dayanağın göçle alakalı küresel mesullüğün üstlenilmediğini görüyoruz. Göçe kaynak olan ülkeleri ve göçe neden olan hususları ortaya çıkartan ülkelerin bu mevzuda mesullük almakta çok yavaş davrandıklarını görüyoruz. Bunun ötesinde özellikle Avrupa Birliği ve uç noktada Yunanistan'ın liderliğinde muhacirlere karşı makûs muamelelerin, insan haklarına uymayacak, bağdaşmayacak beynelmilel kaygı muamelelerinin yapıldığını da tespit ettik, gördük, gösterdik" dedi.

'KONFERANSIN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM'

Şentop, "Biz bu küresel mesele için parlamenterlerin bir araya gelmesi, meseleyi ve çözüm tekliflerini beraber röportaj etmesi, münazarasının doğru olacağını düşündük. Türkiye'de yapılması, Türkiye deneyiminin bilgi ve birikim olarak başka ülkelerin parlamenterleriyle paylaşılmasının faydalı olacağını düşündük. 54 değişik ülkeden parlamenterler var, katılım sağladılar. Ben öncelikle Meclisler Arası Birlik Başkanı'na ve idaresine teşekkür etmek istiyorum. Allahın İzniyle göçle alakalı küresel sualin küresel ölçekte anlaşılması ve çözümlerin de bu çerçevede önerilmesi, değerlendirilmesi ayrıca her ülkenin bu küresel meseleyle alakalı mesullüklerini üstlenme noktasında bir başlangıç olması tutkusuyla bu konferansın faydalı olacağına inanıyorum" dedi.

'TÜRKİYE SON 10 SENEDE ÖTEKİ ÜLKELERE GÖRE EN ÇOK MUHACİRE KONUT SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKE'

PAB Başkanı Duarte Pacheco ise, "Küresel ölçekte hepimizin mustarip olduğu bir problemden bahsediyoruz. Bu gibi muhacir ve sığınmacı problemleriyle ayrıcalıksız, dünyanın her kıtasında karşılaşıyoruz. Küresel bir mesele bu ve ayrıcalıksız herkes etkileniyor. Neden Türkiye? Çok kolay. Zira Türkiye dünyada şu son 10 senede öteki ülkelere mukayese ettiğinizde en fazla muhacire konut sahipliği yapan ülke. Türkiye hepsinden fazla sayıda muhacire konut sahipliği yaptı. Biz milyonlarca sığınmacıyı düşünmek zorundayız" dedi.

Pacheco, konferans çatısı altında somut çözümler bulmak istediklerini de ifade etti.

TBMM Başkanı Şentop: Türkiye göç konusunda yalnız bırakıldı

ŞENTOP, CNN TÜRK'E KONUŞTU: KÜRESEL BİR MESELE OLDUĞUNU KAVRAMAMIZ LAZIM

Küresel Parlamenter Göç Konferansı'nın ardından CNN Türk'e konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, ''Sualin küresel mesele olduğunu, çözümü için de küresel çözümler üretmek gerektiğini herkesin kavraması lazım'' dedi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, şunları söyledi:
"Göç sorunu çok ağırlıklı olarak Türkiye'nin kasvet yaşadığı bir mevzudan ibaret değil. Natürel nedenleri var. Küresel bir mesele olduğunu kavramamız lazım. İnsanların doğdukları etrafların yaşanılamaz hale gelmesi. Can güvenliğinin olmaması en ehemmiyetli neden. Yeni bir etmen yavaş yavaş devreye giriyor; abuhava farklılığı. Bu azıcık daha değişik bir etmen.

İnsanların doğdukları yerde hayata olanağı kalmazsa gidecekleri yer zengin ülkeler. Sualin küresel mesele olduğunu, çözümü için de küresel çözümler üretmek gerektiğini herkesin kavraması lazım.

Türkiye, göçe maruz kaldı. Bunun çok ağır bir yükü var, kasvetleri var. Göç dalgasının müsebbibi Türkiye değil. Bu mevzuda mesullük almayan Avrupa ülkeleri için söylüyorum; Ukrayna'daki yaşananlardan sonra süratli bir göç dalgası ile karşı karşıya kaldılar.

Demek ki göç sorunu bizden uzakta bir yerde 'şöyle uzaktan bakalım, minik tefek parasal destekte bulunuruz' gibi bir mesele değil. Demografik hareketler daha büyük göç dalgaları ile zengin ülkelerin karşılaşabileceklerini gösteriyor. Muhacir botlarını daldırmak yerine göçün kaynağı olan ülkelerde insanca yaşanması için çözümler üretmeliyiz. Savaşların durdurulması lazım.

54 DEĞİŞİK ÜLKE KONFERANSA KATILDI

Fikir Cumhurbaşkanımızın düşüncesidir. Biz Meclisler Arası Birlik ile birlikte burada da bugün yaptığımız bu konferansta 54 değişik ülkeden katılım mevzubahisi. ben sabahtan beri takip ediyorum.

SALİHA AYDENİZ'İN POLİSE YUMRUK ATMASI: KURUL SÜRECİ 2 AY İÇİNDE BİTİRİLİR

Bunun milletvekilliği dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilerek, korunması olası değil. Vekillerin dokunulmazlıkla alakalı harekâtlarla alakalı çok daha titiz bir hassasiyetle hareket etmesi lazım. Bu biçimde güvenlik görevlilerine karşı müessir fiilin uygulanması çok korkunçtur. Kazanç gelmez Karma Kurul'a sevk etmiştim. Hazırlık komiteyi kurulması gerekiyor. Kurul çalışma yürütecek, rapor hazırlayacak. Karma Kurul'un çalışması bir nevi savcının yaptığı soruşturma mahiyetinde bir çalışmadır. Rapor daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine gelip oylanacak. Meclisin tatile girmesi de sözkonusu ama kurul tatilde de çalışabilir. Böyle bir yetkisi var. Hipotezim 2 ay gibi zaman içinde kurul süreci bitirilir diye düşünüyorum."