TBMM Başkanı Şentop'tan ABD'ye 1915 olayları tepkisi: Tarihi en kirli olan ülkelerden!

TBMM Başkanı Şentop'tan ABD'ye 1915 olayları tepkisi: Tarihi en kirli olan ülkelerden!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın 1915 vakalarına ait 'soykırım' ifadesini kullanacağı haberleri üzerine yaptığı açıklamada…

İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop'un açıklamaları...

İddia edildiği gibi 1915 hadiselerinin soykırım olarak belirlenebilmesi için hukukta öngörülen koşulların hiçbiri mevcut değildir. Ne zaman hasımları Türkiye aleyhine bir davranış içine girse HDP onlarla hareket ediyor. Amerika Birleşik Devletlerinin 2021'de alacağı politik tavır, farklılığın özde değil sadece yeni idarenin davranışında olduğunu ortaya koyacak. Ermeni tarafının tarihi asıllara ters olarak kabullendiği ve öteki ülkelere kabul ettirmeye çalıştığı söylem, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin klasikleşmesi mücadelelerine gölge düşürmektedir.

TBMM Başkanı Şentoptan ABDye 1915 olayları tepkisi: Tarihi en kirli olan ülkelerden

HDP'NİN 1915 OLAYLARI AÇIKLAMASINA TEPKİ

HDP, Türkiye'de hukuken kurulmuş politik parti olmasına karşın Türkiyeli gibi konuşmuyor. Bizim tarihimizin hiçbir yarıyılına dair utanacağımız, dinlediğimizde başımızı önümüze eğdirecek bir kasvetimiz mevzubahisi değildir. Gazetelerde yer alan habere göre Amerika Birleşik Devletlerinde geçtiğimiz sene kurultaydakine eş biçimde Amerika Birleşik Devletlerinin soykırım mevzusunda ifadeler kullanacağı gibi haberler var. Bunun tamamen politik bir karar olduğunu söylemeliyim. En son 1981'de Ronald Reagan bu ifadeyi kullanarak açıklama yapmıştı. Yeni idarenin ehemmiyetli arşiv çalışmaları yapıp da bir fikir sahibi olduğuna inanan yoktur. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin gelmiş olduğu noktanın da burada kullanılmış olduğunu düşünüyorum. Türkiye bu cins açıklamalardan bir hasar görmüş müdür? Türkiye bir hasar görmemiştir. Bu mevzunun tarihçiler tarafından tartışılması gerekli.

"YALNIZCA POLİTİK BİR KARAR OLARAK KALACAKTIR"

Bunun tamamen politik bir karar olduğunu söyledik. Yalnızca bir politik açıklama olarak kalacaktır, bunun bir yasal esası yoktur ama iki ülke arasındaki ilişkileri negatif etkileyecektir.

"EN LEKELİ TARİHİ OLAN ÜLKELERDEN BİRİSİ DE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİDİR"

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda kabul edildi ama hükümetin bu biçimde bir karar alıp almayacağı tartışılıyor. Türkiye'de şayet tarihi mevzular bu biçimde politik kararlarla ortaya konacaksa, Türkiye'nin de Amerikan tarihine dair herhalde bir kanunuma yarıyılının tamını kaplayacak kararlar alma zamanı vardır. Bu mevzuda en lekeli tarihi olan ülkelerden birisi de Amerika Birleşik Devletleridir. Gerek Amerika Birleşik Devletlerinin gerek başka ülkelerin 19.yy tarihlerine bakarak alabileceğimiz o kadar karar var ki... Biz diyoruz ki tarih, tarihçilerin işidir. Gereken yanıtı meclis olarak da veririz.