TBMM Başkanı Şentop'tan 'Güvenlik teklifi' açıklaması

TBMM Başkanı Şentop'tan 'Güvenlik teklifi' açıklaması

Meclis Başkanı Şentop, gündeme dair ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki oylama gerilimi hakkında Şentop, "Bir oylama yapılmıştır. Buna dair bir karar Başkanlık…

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, "Bazı politikacılar, köşe yazarları da yapılanı zaman zaman çok da ağır bir dille, 'meclise darbe' filan gibi ifade ediyorlar. Bunların tamıyla bir cahil mahsulü değerlendirmeleri olduğunu ifade etmek isterim" dedi,

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, "100. Sene Perspektifiyle 1921 Teşkîlât-ı Esâsîye Yasau ve Millî Hakimlik Sempozyumu"nun açılışında konuştu.
Şentop, "Kuşkusuz ki münazaraları yapmak yanında, bu münazaraların yapıldığı etraf da ehemmiyetlidir. İnsanların birbirlerini kavramaya müteveccih bir mücadele içinde bulunması gerekir. Veya bir seviye deyimi caizse, seviye içerisinde olmaları gerekir. Yapılan konuşmalarda bir mevzuyu açıklama ederken, kullanılan yan argümanları alıp da onlar üzerinden değişik neticeler çıkararak değerlendirme yapmak veya bireylerin özellikle politikacıların, köşe yazarlarının sıfır bilgiye sahip oldukları bir mevzuda yorum, değerlendirme yapmaları suretiyle, yalnızca bizim tüzük münakaşası değil, hiçbir kavgayı sürdürebilmemiz, idareyebilmemiz muhtemel değil" diye konuştu.

"BUNLAR TAMIYLA BİR CAHİL MAHSULÜ DEĞERLENDİRMELER"

" Bunu azıcık da dün yaşanan hadiseyle iletişimli söylüyorum" diyen Şentop, "Bilindiği Üzereniz ben burada yalnızca bir akademisyen olarak bulunmuyorum. Meclis Başkanı sıfatıyla bulunduğum için, bu aktüel mevzuya dair de hukukçuların arasında bir şeyler söylemek isterim. Kısaca hadiseyi evvel ifade etmek isterim.

Evvelki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’de bir yasanın oylanması ile alaka bir mesele yaşandı. Şöyle bir gidişat. Oylamada, maddelere ne geçilmesi geneli üzerindeki görüşmelerinden sonra yasanın maddelerine geçilmesi oylanıyor. Bu oylamada seansı idareyen meclis başkanvekilinin yeterli rakamda kabul oyu olmadığı dolayısıyla maddelere geçilmesi kabul edilmediği, bu vaziyette de yasa öneriyi genel heyette yalanlanmış oluyor. Yasa önerisinin yalanlandığına dair bir açıklaması oldu.

Bunun üzerine bazı büyümeler yaşandı. Dün oylama tekerrür edildi. Maddelere geçilme kararı alındı. Burada bunu değerlendiren bazı politikacılar, köşe yazarları da yapılanı zaman zaman çok da ağır bir dille, ‘meclise darbe’ filan gibi ifade ediyorlar. Bunların tamıyla bir cahil mahsulü değerlendirmeleri olduğunu ifade etmek isterim. Yalnızca ben onların yaptığı gibi cahil mahsulüdür deyip vazgeçmiyorum" ifadelerini kullandı.

"BU YETKİLERİN HEPSİ, MECLİS BAŞKANINDA VAR"

Şentop şöyle devam etti: "Öncelikle meclis başkanlığının genel heyetin işleyişi ile alakalı tek ve kendisine mahsus yetkisi vardır. Meclis iç anayasasının 14. Maddesi, genel heyetin yönetimi misyon ve yetkisini meclis başkanına veriyor. Meclis başkan vekilleri ile alakalı iç anayasanın 15. maddesi ise, meclis başkanvekillerinin, meclis başkanı yerine genel heyeti idareyeceğinden bahsediyor. Yeniden meclis başkanının, başkanvekillerinden hangisinin, hangi sentezi, günlük buluşmayı veya buluşma içindeki kısımları, hangi seansı idareyeceğine meclis başkanının karar vereceğini söylüyor. Dolayısıyla meclis başkanvekilleri meclisi idarerken, kendi şöhret ve hesaplarına değil, meclis başkanı hesabına idarerler. Dolayısıyla bu idarenin tam yasal mesullüğü doğrusuyla, yanlışıyla meclis başkanına racidir. Bu bakımından meclis başkanın idare sırasında bazı hukuka, iç anayasaya ters işleyişler görmesi halinde buna müdahale etmesi, bu müdahalenin ebatları da değişebilir. İdareyen başkanvekili yerine bizzat kürsüye kendisinin çıkması veya onun yerine başka bir başkanvekilini görevlendirmesi mevzubahisidir. Bu yetkilerin hepsi, meclis başkanında var. Bunun misalleri de var. Bunu şunun için söylüyorum, meclis başkanının, yaşanan bir mesele varsa buna müdahale etmesi, bu münazara mevzusunda bir kanı belirtmesi, bir güzergah belirtmesi tamamen iç anayasadan kaynaklanan bir yetki hatta bir misyon, bir mesullüktür"