Tecavüz sanığına haciz

Tecavüz sanığına haciz

İstanbul Şile’de, 17 Haziran’da bir caminin tuvaletinde Ergün K. 57, akılsal manili bir şahsa cinsel istismarda bulunurken polise ihbar edildi.

Nezaretine alınan Ergün K., savcılık ifadesinden sonra hapsedilerek cezaevine konuldu. Ergün K. hakkında ‘beden veya ruh bakımından kendisini korunamayacak gidişatta olan şahsa karşı kaliteli cinsel atak’ kabahatinden İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı.

‘MAĞDUR OLABİLİRİZ, ÖNLEM ALINSIN’

Vakayla alakalı ceza davası devam ederken mağdurun ailesi tarafından Ergün K. hakkında Şile Asliye Hukuk Duruşması’nde manevi tazminat davası da açıldı. Davanın ilk mahkemesinde mağdur avukatı Ergün K.’nın üzerine kayıtlı mülkleri elinden çıkaracağına dair duyumlar aldıklarını, bunun asıllaşması halinde ailenin ileride mağdur olabileceğini korunarak Ergün K.’nın mülk varlığına ihtiyati haciz konulmasını arz etti. Arzı değerlendiren Şile Asliye Hukuk Duruşması, 2 Nisan’da verdiği ara kararla maznun Ergün K.’nın mülk varlığına 110 bin liralık ihtiyati haciz konulmasına hükmetti.

MAHKEMEDEN ÖRNEK KARAR

Duruşma tarafından verilen ihtiyati haciz kararının cinsel istismarla alakalı açılan manevi tazminat davaları için misal olduğunu söyleyen avukat İhsan Yalçınkaya, “Duruşma yerinde bir karar vererek maznunun mülklerine ihtiyati haciz koyarak ileride ortaya çıkacak bir hasarı da önlemiş oldu. Bu karar eş davalar için misal oluşturuyor” dedi.